Społeczeństwu świeczkę, a mutantom ogarek?

Rząd wydał rozporządzenia zakazujące stosowania materiałów siewnych genetycznie modyfikowanych: kukurydzy oraz ziemniaka. Jednocześnie weszły w życie przepisy dopuszczające stosowanie pasz zawierających GMO.

Ministerstwo Rolnictwa poinformowało, że rozporządzenia: w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON810 oraz w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego ziemniaka odmiany Amflora, przygotowane na podstawie art. 104 ust. 9 ustawy o nasiennictwie, wejdą w życie wraz z nią, tj. 28 stycznia.

Ustawa z dn. 9 listopada 2012 r. została ogłoszona 28 grudnia 2012 r. w Dzienniku Ustaw pod pozycją 1512. Wdraża ona nowe przepisy Unii Europejskiej oraz wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i obejmuje m.in. regulacje dotyczące zgłaszania i rejestracji odmian uprawnych przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych, a także zasady etykietowania i oznaczania materiału siewnego oraz jego obrotu i kontroli.

Jednocześnie, od 1 stycznia 2013 r. obowiązuje znowelizowana ustawa o paszach. Nowe przepisy umożliwiają w kolejnych latach – do 1 stycznia 2017 r. – wykorzystywanie w żywieniu zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych.

Jak przypomina Polska Agencja Prasowa, ustawa została uchwalona przez Sejm w połowie lipca, a podpisana przez prezydenta pod koniec sierpnia ubiegłego roku. Jest to jedna z dwóch, obok ustawy o nasiennictwie, kontrowersyjnych regulacji związanych ze stosowaniem organizmów genetycznie modyfikowanych. Przeciwko jej uchwaleniu opowiadała się opozycja, protestowały organizacje ekologiczne.

Zakaz stosowania GMO został wpisany do ustawy o paszach w 2006 r., a miał zacząć obowiązywać od 2008 r. Nie wszedł on wtedy w życie, gdyż posłowie zdecydowali o przesunięciu jego obowiązywania o kolejne cztery lata – do końca 2012 r. Obowiązująca obecnie nowelizacja przedłuża termin wprowadzenia zakazu do 1 stycznia 2017 r. Nie wiadomo, czy kiedykolwiek wejdzie on w życie – Ministerstwo Spraw Zagranicznych twierdzi, że jest on niezgodny z prawem unijnym.

Źródło: Nowy Obywatel