Społeczeństwo bezgotówkowe

Opublikowano: 20.01.2020 | Kategorie: Gospodarka, Publicystyka, Publikacje WM

Liczba wyświetleń: 83006

O człowieku bez grosza przy duszy zwykło się mówić „golec”. Społeczeństwa bezgotówkowe wymyślone, jakżeby inaczej, przez banki to zbiorowości w 100% kontrolowane. Przez analogię, wymyślmy sobie wirtualne auto, albo dom i spróbujmy się nim poruszać, albo w nim przespać bezpiecznie. Taki też jest status elektronicznego pieniądza.

Pozornie wszelkie pomysły cyfryzacji, automatyzacji podstawowych dziedzin i czynności człowieka zapowiadane jako ułatwienie, okazują się dużo bardziej czasochłonne, kosztowne i zagmatwane. Nie szukając dalej jak służba zdrowia widać te skutki jak na dłoni. Ceną pogarszające się zdrowie i życie.

Grecy są już zmuszeni do elektronicznego wydatkowania co najmniej 30% swoich przychodów rejestrowanych na kontach. Uchylanie się od tego rozwiązania oznacza karę. Jeżeli właściciel konta wyda jedynie 15% przychodów, poniesie karę  w wysokości 22% kwoty niewykorzystanej. Również w Grecji istnieje przepis stanowiący, że płatność powyżej 70 euro musi być dokonana elektronicznie, czekiem, lub kartą kredytową. Nie ma mowy o dobrowolności, bo przymus ustawowy jest jednoznaczny. To są następstwa odgórnej decyzji, a nie wyboru człowieka.

Gdy w 2016 roku w Indiach władze bez jakiegokolwiek uprzedzenia dokonały denominacji banknotów o najwyższym nominale co doprowadziło do wycofania z rynku 80% gotówki, odpowiedzią były gwałtowne protesty, starcia z policją. Niewielka część Hindusów posiada konta bankowe. Źródłem takich zmian jest Waszyngton. USAID (Amerykańska Agencja Rozwoju Międzynarodowego) wynegocjowała porozumienie z Ministrem Finansów Indii nazwane partnerstwem obrotu bezgotówkowego, co znaczy, że postęp być musi.

Przyjmując, że wielu może uznawać płacenie kartą za wygodne, mniej naraża na pokusę kradzieży, to warto zastanowić się kto w istocie jest bezwarunkowym wygranym w takich operacjach. Banki. To one pobierają prowizje za prowadzenie konta, za kartę, za każdorazową transakcję mając jednocześnie dostęp do danych klienta pozwalający na łatwe ustalenie jego osobistego profilu. Ułatwiona jest też obserwacja tendencji  rynkowych na podstawie dokonywanych zakupów, inwestycji. Tą drogą banki zabezpieczają się zarazem przed reakcją kryzysową nie dopuszczając do gwałtownego wycofania dużych kwot w obliczu krachu finansowego. Banki są żandarmem naszych pieniędzy. Na wielu rynkach banki takie jak J.P. Morgan Chase stosują wysoce restrykcyjną politykę obrotów gotówkowych. Nie promują również zakładania  gotówkowych kont depozytowych, których zwyczajowo znaczne oprocentowanie przysparza właścicielowi walorów bez ryzyka.

Twórcą społeczeństwa bezgotówkowego jest Willen Buiter – doradca Citigroup. Równolegle z tym pomysłem rozwija się czarowanie wirtualną walutą propagowaną jako krypto waluta. Każdy rodzaj cyfrowej waluty, systemu płatności umyka kontroli osób dokonujących transakcji, za to jest doskonale widziany dla  zarządzającego systemem elektronicznym. Jest to jednoznaczne z możliwością monitorowania, przewagi decyzyjnej, ingerencji przez śledzącego w źródło, termin, skalę, cel transakcji. Niedawnym przykładem było zablokowane konto państwowe Iranu przez Bank of America. Przed taką praktyką pojedynczy obywatel trzymający na koncie bankowym oszczędności życia, gdy nagła potrzeba zmusiłaby go do zadysponowania gotówką nie ma szans z Goliatem. Wydaje się, że ostatnim w łańcuchu potencjalnych korzyści  wizji społeczeństwa bezgotówkowego jest klient, pierwszymi natomiast są banki i władza.

Autorstwo: Jola
Na podstawie: YouTube.com
Źródło: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 7, średnia ocena: 4,43 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
SirNick
Użytkownik
SirNick

Już się pojawił przypadek, że klient nie mógł wyjść z bezobsługowego sklepu (chyba w Poznaniu) bo nic nie kupił.
Z bezgotówkowym pieniądzem będzie tak samo – jeden jakiś błąd/decyzja urzędowa i leżysz. Nikt ci nie pomoże, bo będzie się obawiał takiego samego scenariusza.
Chcą to na nas przetestować widocznie, tak jak testowali płatności zbliżeniowe. Teraz testowane są płatności telefonem.
Także scenariusz docelowy już gotowy, realizacja postępuje.

janpol
Użytkownik

Nie rozumiem tego “całego rejwachu” na temat gotówka/banki/pieniądz elektroniczny. Awantura o nic! Mogę sobie pisać i pisać, tłumaczyć i nic. Grochem o ścianę!!!

Już wszyscy zapomnieli że PODSTAWOWA PODSTAWA to państwo jako dobro wspólne obywatela, jego bank centralny i społeczna kontrola nad nimi i ustawodawcą, który tworzy prawo. Reszta to BZDURA, napuszczanie ludzi na siebie i na instytucje itd. Jaka do jasnej anielki jest różnica między pieniądzem papierowym, kruszcowym, czy elektronicznym?!!! Jak “wadzunia” ma chętkę na kasę to zawsze Homo Servusa ograbi. Zapomnieli już o tych wszystkich “wymianach pieniądza”, emisji “oszukanych monet kruszcowych” w majestacie prawa itp. pomysłach?!!! Jak będzie tylko pieniądz elektroniczny i prawo, że należy on do OBYWATELA a nie do banku, skarbu państwa, sądów/komorników i ew. na końcu do obywatela to jaka jest różnica w jakiej ten pieniądz jest formie? No jaka, bo ja nie wiem?

Radek
Użytkownik
Radek

janpol, czy twój post to prowokacja, czy rzeczywiście nie pojmujesz tak prostych spraw jak różnica, czy coś masz naprawdę, czy ktoś to ma, a ty tylko możesz korzystać. Pieniądz wirtualny ma bank. I on może w każdej chwili czy to z powodu decyzji politycznej, czy to z powodu błędu w systemie zabrać Ci te pieniądze. Jak masz gotówkę, to “jednym kliknięciem” nie można Ci zabrać jej. Trzeba wysłać ludzi, przeszukać mieszkanie itd. Możesz trzymać pieniądze zakopane w lesie, może je zabezpieczać w taki sposób w jaki chcesz. A wirtualnych nie możesz. Przynajmniej takich jakie obecnie są wprowadzane.