Społeczeństwa napędzane nierównościami

Opublikowano: 30.09.2011 | Kategorie: Nauka i technika, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 850

Społeczeństwa klasowe, w których występuję nierówności, są znacznie bardziej dynamiczne, lepiej dostosowują się do zmian otoczenia i szybciej się rozprzestrzeniają niż społeczeństwa egalitarne. Zdaniem badaczy z Uniwersytetu Stanforda to właśnie nierówności społeczne są siłą napędową cywilizacji.

Naukowcy wykorzystali modele komputerowe do porównania stabilności demograficznej i migracji społeczeństw egalitarnych oraz takich, w których występują nierówności. Wykazali, że struktura klasowa, powodująca nierówny dostęp do zasobów, przyczynia się do ekspansji społeczeństw i bardzo często dzieje się to kosztem społeczeństw egalitarnych.

“To pierwsze badania pokazujące konkretny mechanizm, który spowodował, że społeczeństwa klasowe zajęły większą część świata” – mówi biolog ewolucyjny Marcus Feldman.

Z badań Feldmana i jego kolegów wynika, że tam, gdzie występują ciągłe niedobory zasobów – a musimy pamiętać, że natura generalnie jest skąpa w ich rozdzielaniu – społeczeństwa egalitarne, równo rozdzielające je pomiędzy swoich członków, są bardziej stabilne niż społeczeństwa klasowe. Członkowie tych drugich migrują w poszukiwaniu brakujących zasobów, co przyczynia się do rozszerzania ich wpływów.

Społeczeństwa klasowe lepiej też radzą sobie ze zmianami. Gdy ilość dostępnych zasobów podlega fluktuacjom, społeczeństwa klasowa są lepiej dostosowane do przeżycia w warunkach niedoborów, ponieważ większość problemów spada na klasy niższe, pozostawiając warstwy wyższe, a wraz z nimi całą strukturę społeczną, nienaruszone. Ta stabilność struktury umożliwia społeczeństwom klasowym na szybką ekspansję. Społeczeństwa egalitarne, niedostosowane do tak szybkiej reakcji na zmiany warunków, przegrywają wyścig.

“Fakt, iż obecnie liczba społeczeństw, w których występują nierówności znacznie przewyższa liczbę społeczeństw egalitarnych wcale nie musi wynikać, jak dotychczas sądziło wielu badaczy, z zastąpienia etyki równości etyką egoizmu. Wydaje się, że społeczeństwa, w których istnieją podziały szybciej się rozprzestrzeniają” – stwierdziła współautorka badań, Deborah Rogers, która specjalizuje się w ewolucji kultury.

Opracowanie: Mariusz Błoński
Na podstawie: Stanford University
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. -chris 30.09.2011 09:49

    Pierwotny błąd tkwi w założeniu, że tzw. ‘rozwój cywilizacji’ w takim kształcie jaki obserwujemy dziś – to coś dobrego.
    W tak rozumianym rozwoju, doprowadzającym do drastycznej polaryzacji bogactw, musi nastąpić kryzys. Zdaje się, że pierwsze widoczne objawy tego kryzysu są już widoczne.
    Natura nie znosi nierównowagi. Zapewne postara się ją przywrócić. Tyle tylko, że ci “egalitarni” nic nie będą chcieli oddać po dobroci….

    Błąd tkwi również w powszechnie uznawanych zasadach, że:
    – istnieje święte prawo własności (do czego? do ropy naftowej? do złota?
    kto nadawał to prawo? Bóg??!!)
    – pozytywne jest dążenie do bogacenia się.
    To są podstawy nieszczęścia ludzkości.

  2. -chris 30.09.2011 09:52

    – nie oglądać telewizji – tylko rozmawiać z ludźmi,
    – nie wmawiać dzieciom, że muszą być najlepsze – tylko kochać je
    – nie pędzić ze stadem – tylko być uważnym
    Nic nie jest takie jak nam wmówiono
    MNIEJ jest LEPIEJ I WIĘCEJ!!!

  3. 8pasanger 30.09.2011 11:48

    Naukowcy udowadniali już różne rzeczy w tym teorię samorództwa a Pasteur z drobnoustrojami ciężko się przebijał ze swoimi racjami w ,,środowisku naukowym” na Warszawskim Uniwersytecie Marksizmu-Leninizmu udowadniano słuszność socjalizmu naukowego w III Rzeszy ,,udowodniono”słuszność teorii rasowych.Dla wielu niewolnictwo czarnych też było naturalne i ,,naukowo”uzasadnione.Widzę ,że teraz nauka zaczyna gloryfikować różnice w majątku -tylko patrzeć jak odkryją gen bogactwa.Tych bez genu najlepiej na Madagaskar na ,,terapię”genową.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.