Spekulacje mile widziane?

Opublikowano: 14.05.2013 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 731

Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu przygotowany przez Ruch Palikota projekt ustawy o opodatkowaniu usług finansowych, mającym ograniczyć transakcje spekulacyjne.

Jak informuje PAP, w głosowaniu brało udział 445 posłów, za odrzuceniem projektu głosowało 232 posłów, 75 było przeciw, a 138 wstrzymało się od głosu.

Wincenty Elsner z RP przypomniał przed głosowaniem, że podatek od instytucji finansowych ma być wprowadzony w jedenastu krajach UE, a dochody z niego szacowane są na 30-35 mld euro, czyli ok. 150 mld zł. „Nawet stawka tego podatku w odniesieniu do papierów wartościowych jest taka sama – 0,1 proc. Ale Polska nie jest zainteresowana wprowadzeniem takiego podatku” – stwierdził Elsner. „Nie będzie w Polsce żadnego podatku antyspekulacyjnego od transakcji finansowych, to oczywiste. Bo przecież premier rządu, któremu doradza były bankier, jeden z najbogatszych bankierów, nie pozwoli zrobić krzywdy bankom i bankierom […]. Jesteście lobbystami banków i bankierów, panie premierze, panie ministrze Rostowski […], wyrzucacie do kosza parę miliardów złotych, które moglibyście zarobić” – powiedział.

Według autorów projektu, wprowadzenie podatku od usług finansowych miałoby charakter antyspekulacyjny, pozwoliłoby zwiększyć wpływy do budżetu państwa, odciążając jednocześnie sektor finansów publicznych.

Projekt przewidywał, że obciążony podatkiem od usług finansowych byłby każdy podmiot, który w ramach wykonywanej działalności gospodarczej świadczy takie usługi. Chodzi w szczególności o: firmy inwestycyjne, podmioty prowadzące rynek regulowany, banki i instytucje kredytowe, krajowe zakłady ubezpieczeń, zagraniczne zakłady ubezpieczeń oraz oddziały zagranicznych zakładów ubezpieczeń, fundusze inwestycyjne, fundusze emerytalne. Z opodatkowania podatkiem od usług finansowych wyłączone miały być m.in. Narodowy Bank Polski, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych i Europejski Bank Centralny. Stawka dla usług finansowych, których przedmiotem są instrumenty pochodne wyniosłaby 0,05 proc. podstawy opodatkowania. Z kolei stawka dla pozostałych usług finansowych podlegających opodatkowaniu została ustalona w projekcie na poziomie 0,1 proc.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

9 komentarzy

  1. cacor 14.05.2013 12:14

    Przecież to oczywiste: kruk krukowi oka nie wykole!!

    Nie wprowadzą podatku od obrotu niewidzialnymi pieniędzmi, lepiej podwyższyć wysokość mandatu, np “za niemanie papierów”…

    Debili i (p)osłów za rządzących mamy.

  2. sunner 14.05.2013 13:01

    Był taki co zlikwidował “giełdę”. Wróćmy do tych i innych jego rozwiązań, a większość przekleństw tego świata przestanie istnieć.

  3. Libertus 14.05.2013 16:05

    Jasno widać na tym głosowaniu, ilu posłów zdrajców Ojczyzny naszej tak ciężko wywalczonej mamy w parlamencie: 232+138= 370. Bombka na parlament? Może to nie takie niewiarygodne jak się wydaje.

  4. Rozbi 14.05.2013 18:02

    Czytając powyższe komentarze nie mam wątpliwości że po następnych wyborach będzie jeszcze gorzej. Czeka nas większa bieda, więcej wyrzeczeń i gorsza sytuacja – niech żyją podatki, niech żyje państwo opiekuńcze – niech żyje system Hiszpański i Grecki !!!

  5. ecomeat 14.05.2013 23:06

    hehe od dnia dzisiejszego nie będę psioczył na Palikota obiecuję…

  6. matimozg 15.05.2013 08:27

    ad. 6
    Nie ma co się podniecać Palikotem. Taki sam jak reszta. Rządzą w myśl zasady “dziel i rządź”.
    Głęboko wierzę, że my Polacy obudzimy się w końcu w większej ilości i zrobimy z tym porządek. Jeszcze trochę.

  7. KrwawyKruk 15.05.2013 10:15

    Bardzo dobrze, że ten idiotyczny podatek nie przeszedł. Oczywiste jest, że jeśli bank bądź jakakolwiek instytucja finansowa zostanie obciążona podatkiem, zwiększy koszty swoich usług, przerzucając tym samym podatek na obywateli. W efekcie podatek działa, ale jest pobierany tak naprawdę od nas a nie od banków. Jeśli nałożymy podatek na piekarza, możemy spodziewać się, że po pewnym czasie bułki zdrożeją…

  8. dagome12345 15.05.2013 15:10

    do “””Rozbi””” to ja ci powiem : niech zyje system rodem z USA ktory wyniszcza gospodarczo lub zbrojnie inne gospodarki , niech zyje 1% najbogatszych niech beda jeszcze bogatsi ! , niech zyje chciwosc bez ograniczen bo ona gwaratuje dostatek dla wszystkich. Państwo opiekuncze to takie ktore dba o swoich obywateli, a tym jest tez kontrola finasów i banksterów . Nie było tej kontroli od lat 80′ w USA i UE i teraz cierpi zwykły obywatel …..

  9. Rozbi 15.05.2013 19:33

    dagome – ja o podatkach a Ty o zbrojeniach – albo mi się wydaje albo mówimy o dwóch różnych rzeczach – chcesz płacić więcej podatków – proszę bardzo – ale wiedz że to że oddasz więcej pieniędzy do kasa państwa nie czyni Ciebie bogatszym – a biedniejszym.
    Widzę wielu ludzi chce być biedniejszymi – dziwne to – ale każdy ma do tego prawo.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.