Specjalna spółka obejdzie sankcje wobec Iranu

Opublikowano: 01.02.2019 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1412

Zgodnie z pojawiającymi się już wiele miesięcy temu zapowiedziami, państwa zachodniej Unii Europejskiej utworzyły wyspecjalizowaną spółkę w celu ominięcia amerykańskich sankcji wobec Iranu. Dzięki niej możliwe będzie obsłużenie transakcji finansowych pomiędzy Francją, Niemcami i Wielką Brytanią a Iranem, ponieważ kraje te uznają, iż Irańczycy przestrzegają zawartego w 2015 roku porozumienia nuklearnego.

Niemieckie media poinformowały, że odpowiednia spółka została już zarejestrowana, zaś jej siedzibą będzie Paryż. Podmiot o nazwie Instrument in Support of Trade Exchanges (INSTEX), czyli Narzędzie Wsparcia Wymiany Handlowej, ma być kierowany własnie przez przedstawiciela Niemiec, którym zostanie „”doświadczony bankowiec z Frankfurtu nad Menem”. Szefem rady nadzorczej przedsiębiorstwa będzie Brytyjczyk, a w jej zarządzie znajdą się przedstawiciele resortów spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Według dziennikarzy niemieckiego nadawcy radiowo-telewizyjnego NDR, jak na razie spółka ma być przede wszystkim politycznym sygnałem dla Stanów Zjednoczonych, iż najważniejsze państwa UE nie popierają polityki administracji Donalda Trumpa wobec Iranu. Państwa zachodnie od początku amerykańskich sankcji podkreślały, że Iran zgodnie z raportami ekspertów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej przestrzega porozumienia nuklearnego zawartego w 2015 roku.

W związku z tym zapowiadano właśnie utworzenie specjalnej spółki, która będzie obsługiwała transakcje z Iranem zamiast systemu SWIFT, pośredniczącego w transakcjach między instytucjami finansowymi na całym świecie. Najprawdopodobniej ożywienie handlu pomiędzy wspomnianymi trzema państwami a Iranem będzie jednak mocno symboliczne, ponieważ ma dotyczyć jedynie transakcji żywności, leków i produktów medycznych.

Na podstawie: Forsal.pl, Welt.de
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
emigrant001
Użytkownik
emigrant001

To żydy mają zagwoztkę!