Specjalista od tortur z USA służy w obronie terytorialnej Ukrainy

Opublikowano: 21.04.2022 | Kategorie: Polityka, Publicystyka, Publikacje WM

Liczba wyświetleń: 2478

Malcolm Nance, do niedawna analityk w amerykańskiej stacji MSNBC a wcześniej funkcjonariusz amerykańskiego wywiadu oraz szkoleniowiec Marynarki Wojennej USA, specjalizujący się m.in. w zakresie tortur, jak podają od kilkudziesięciu godzin światowe media, od marca bieżącego roku służy w Międzynarodowym Legionie Obrony Terytorialnej Ukrainy.

Media w Polsce już od dnia wczorajszego informują, że Amerykanin ten, znany szerzej obecnie jako analityk, szef think tanku oraz publicysta, wyjechał na Ukrainę, aby pomóc w wysiłku wojennym temu krajowi. Jednak mainstream nawet nie zająknął się, że Nance był instruktorem US Navy, który odpowiadał nie tylko za przygotowywanie członków jednostek amerykańskiej marynarki wojennej na wypadek torturowania ich przez, jak to nazywają, „totalitarne, złe narody, które całkowicie lekceważą prawa człowieka i Konwencję Genewską” – krótko mówiąc: prowadził dla nich szkołę przetrwania, lecz jego wieloletnie działania w zakresie poznawania mechanizmów stosowania tortur przez reżimy niedemokratyczne, zostały przejęte przez amerykańską agencję Joint Personnel Recovery Agency i wykorzystane do stworzenia programu tortur, zastosowanego w trakcie wojny z terrorem po 11 września 2001 roku.

Nance w artykule dla Small Wars Journal przyznał, że był szkoleniowcem w zakresie przygotowywania amerykańskich żołnierzy do przetrwania tortur ze strony wrogów Ameryki w ramach programu SERE (Survival, Evasion, Resistance, and Escape – Szkoła Przetrwania, Unikania, Oporu i Ucieczki). W tekście tym Nance twierdzi, że osobiście prowadził programy zapoznawania żołnierzy z torturami oraz nadzorował torturowanie setek osób. Podręcznik wydany przez SERE, tak jak już wcześniej wspomniałem, został następnie użyty do przygotowania metod tortur zastosowanych wobec potencjalnych terrorystów aresztowanych po zamachach na Światowe Centrum Handlu z 2001 roku.

Nance ponadto opowiadał o tym jak przez długi czas zbierał informacje o różnych technikach tortur stosowanych na kilku kontynentach.

Jego obecność na Ukrainie, w tamtejszych wojskach obrony terytorialnej, jeżeli wyjechał tam w związku z doświadczeniem związanym z przesłuchiwaniem ludzi można więc rozumieć dwojako: z jednej strony może on przygotowywać proukraińskich żołnierzy do przetrwania w czasie kiedy dostaną się oni do rosyjskiej niewoli. Może jednak wykorzystać swoje umiejętności i doświadczenie do szkolenia żołnierzy w zastosowaniu tortur.

Ta druga opcja wydaje się mniej prawdopodobna, gdyż Nance otwarcie opowiadał się przeciwko stosowaniu tzw. rozszerzonych metod przesłuchań czyli po prostu tortur. Jednak nie wiemy rzecz jasna czy pojechał on tam z inicjatywy własnej czy też został wysłany przez którąś z agencji rządowych USA.

Poza tym wojenna zawierucha ma to do siebie, że wszelkie obowiązujące wcześniej kodeksy, zakazy i nakazy nagle tracą na znaczeniu a wszystkie chwyty wydają się dozwolone. W takiej atmosferze, widząc zbrodnie strony przeciwnej, nawet ktoś głęboko przeciwny torturom może zmienić swoje poglądy o 180 stopni i promować to z czym wcześniej walczył. Wszak jak mawiał rzymski polityk Cyceron – w trakcie wojny milczą prawa (łac. Inter arma silent leges).

Oczywiście równie dobrze mógł udać się tam w celu niezwiązanym z metodami przesłuchań. O rzeczywistym powodzie jego obecności na Ukrainie możemy się jednak już nigdy nie dowiedzieć.

Autorstwo: Terminator 2019
Źródło: WolneMedia.net

Źródłografia

1. https://en.wikipedia.org/wiki/Survival,_Evasion,_Resistance_and_Escape

2. https://nsarchive2.gwu.edu/torturingdemocracy/interviews/malcolm_nance.html

3. https://en.wikipedia.org/wiki/International_Legion_of_Territorial_Defense_of_Ukraine

4. https://smallwarsjournal.com/blog/waterboarding-is-torture-period-links-updated-9

5. https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/news-amerykanski-analityk-rzucil-prace-i-pojechal-walczyc-z-rosja,nId,5969992

6. https://www.tvp.info/59700690/malcolm-nance-dolaczyl-do-miedzynarodowego-legionu-na-ukrainie

7. https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1160818%2Canalityk-amerykanskiej-stacji-msnbc-rzucil-prace-i-dolaczyl-do-legionu

8. https://en.wikipedia.org/wiki/Malcolm_Nance

9. https://www.aljazeera.com/news/2022/4/20/malcolm-nance-former-msnbc-analyst-joins-fight-in-ukraine

10. https://wiadomosci.wp.pl/amerykanski-analityk-pojechal-walczyc-w-ukrainie-koniec-z-gadaniem-6759886666508896a

11. https://tvn24.pl/swiat/ukraina-rosja-malcolm-nance-byly-analityk-amerykanskiej-stacji-msnbc-dolaczyl-do-legionu-miedzynarodowego-5679312

12. https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,28352370,byly-analityk-amerykanskiej-stacji-dolaczyl-do-miedzynarodowego.html


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. vannamond 21.04.2022 18:20

    Nie wiem czego można nauczyć Ukraińców czego oni sami już nie potrafią w tej materii. Kto widział filmy z frontu, a jest ich pełno na Telegramie, ten nie ma wątpliwości że Wołyń to nie historia. Karma wróci.

  2. agama 22.04.2022 14:57

    widać jak do wojny oprócz ogłupionych propagandą prą jeszcze sadyści, mordercy i zwyrole,żeby tylko mieć pretekst do wyżywania się na ludziach

  3. andi170 22.04.2022 21:53

    Terroryści z USA są wszędzie to państwo które powstało na krwi indian rdzennych mieszkańców Ameryki.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.