Spalono setki domów Jummów w Bangladeszu

Opublikowano: 09.06.2017 | Kategorie: Polityka, Prawo, Publikacje WM, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 338

Do gwałtownego ataku na członków rdzennych plemion znanych pod zbiorczą nazwą Jumma doszło na ich tradycyjnych ziemiach w regionie Chittagong Hill Tracts (CHT) w południowo-wschodnim Bangladeszu. Setki członków ludu Jumma uciekło ze swoich wiosek w podokręgu Longudu w dystrykcie Rangamati Hill po tym gdy padli ofiarą zorganizowanego rajdu bengalskich osadników. Muzułmańscy osadnicy zostali osadzeni w Chittagong Hill Tracts (CHT) w latach 1979-1983 w ramach sponsorowanego przez rząd programu, który ostatecznie miał doprowadzić do tego, że Jummowie staną się mniejszością na własnych ziemiach.

W trakcie bieżących zajść bengalscy osadnicy spalili domy Jummów, zniszczyli sklepy i inne nieruchomości w kilku miejscowościach leżących w granicach podokręgu Longudu. W rezultacie prowadzonej wendetty zginęła co najmniej jedna osoba. 75-letnia kobieta, Guna Mala Chakma, została uwięziona w swoim domu i spalona żywcem. Lokalne źródła, mówiły początkowo o większej skali ofiar zgodnie z którą zamordowano sześcioro Jummów. Wśród osób, które straciły życie, jak podano, zidentyfikowano ciała Buddy Kinkora Chakmy i jego żony (oboje 65 lat); Buro Mila Chakmy (70 l.); Provata Chandra Chakmy (70l.) i jego młodszej żony (60 l.) a także Nila Krishnamy Chakmy (70 l.). Do morderstw – według tej wersji – doszło pod wsią Battya Para; zaatakowani seniorzy nie zdołali uciec przed zorganizowanymi bandami i zostali pozbawieni życia.

Wsie rdzennych mieszkańców CHT spalono przy wsparciu sił bezpieczeństwa Bangladeszu. Według lokalnych źródeł atakujący posiadali poparcie miejscowych organów politycznych i wsparcie bangladeskiej armii i policji. Przededniu tych wydarzeń, według lokalnych źródeł, bazujący w Longudu, Drugi Wschodniobengalski regiment Armii Bangladeszu i bangladeska policja wydały pozwolenie osadnikom na zorganizowanie procesji z ciałem martwego Nurula Islama Nayana, kierowcy motocyklu i lokalnego przywódcy młodzieżowego skrzydła Awami League, którego zwłoki znaleziono na drodze Khagrachari-Dighinala. Szybko rozpowszechniono plotkę, że denat został zabity przez Jummów. Na procesję z ciałem martwego przyzwolono w bardzo napiętej atmosferze przy wysokim prawdopodobieństwie komunalnych zamieszek. Na całej 3-kilometrowej trasie procesji, od Battya Para do głównej siedziby podmiejskiej Longudu uczestnicy pochodu dopuszczali się ataków na Jummów zamieszkujących wsie w pobliżu trasy przemarszu. Atakujący podpalili około kilkaset domów i sklepów rdzennych mieszkańców stojących po obu stronach szlaku procesji, złupili również ich rzeczy. Po dotarciu do Longudu napastnicy podpalili biuro Parbatya Chattagram Jana Samhati Samiti (PCJSS) – partii reprezentującej interesy rdzennych mieszkańców CHT – a także budynki mieszkalne pracowników. W obawie o swoje życie setki Jummów zbiegło.

2 czerwca 2017 roku Międzynarodowa Komisja ds. Chittagong Hill Tracts wysłała petycję do ministra spraw wewnętrznych Bangladeszu, Asaduzzamana Khana wzywając go do „zidentyfikowania osób uczestniczących w komunalnych zamachach i podporządkowaniu ich prawu”. Komisja zażądała również od rządu Bangladeszu niezwłocznego zagwarantowania bezpieczeństwa ofiarom wraz z odpowiednim odszkodowaniem i rehabilitacją. Parbatya Chattagram Jana Samhati Samiti (PCJSS) – jeden z sygnatariuszy historycznego porozumienia pokojowego CHT z 1997 roku złożył również „silny protest i potępienie” w sprawie komunalnych ataków na ludy Jumma. W oświadczeniu stwierdzono, że zorganizowane zostały one i poparte przez siły wojskowo-policyjne. Według PCJSS, spalono ponad 300 domów i sklepów należących do Jummów, w tym głównie ludu Chakma, w miejscowościach Tintila, Manikjorchara, Battya Para i  Baradom w podokręgu Longudu. Policja z Longudu, co prawda wniosła skargi przeciwko ponad 400 osobom, ale tylko 15 z nich wymieniono z nazwiska.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: TheApolitical.in [1] [2]SurvivalInternational.orgCulturalSurvival.orgEastern-Today.comCurrentRiggers.com
Źródło: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o