Spadek zamówień polskiej żywności
Widać już pierwsze konsekwencje tzw. afery solnej. Czeska izba producentów żywności ostrzegła konsumentów przed kupowaniem jedzenia pochodzącego z Polski. Podobne ostrzeżenia pojawiły się w Niemczech, na Litwie, w Irlandii czy Anglii – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.
Zdaniem ekspertów afera solna odbije się na wizerunku rodzimych produktów spożywczych. O swoją przyszłość najbardziej obawiają się branża mięsna, mleczarska i branża słonych przekąsek. Afera solna może mieć również negatywny wpływ na sprzedaż polskiego mięsa za granicę. A eksport to ważny segment odbiorców, jego wartość mocno rośnie – powiedział Witold Choiński, prezes Związku Polskie Mięso.
Eksperci są zdania, że konsekwencje afery solnej będą najbardziej dotkliwe dla firm, które rozwijają punkty sprzedaży za granicą. – Mam sygnały z rynku, że firmy już ograniczają dostawy, bo klienci stali się ostrożniejsi w zakupach – wyjaśnia na łamach „DGP” Choiński.
Prokuratura Okręgowa w Poznaniu nie ujawnienia listy podmiotów gospodarczych, które były odbiorcami soli wypadowej sprzedawanej jako sól spożywcza przez firmy Amasol, Konsalt i Łojewski wiadomości publicznej. Jest to związane z czynnościami procesowymi, które objęte są tajemnicą postępowania.
Zdaniem Rzecznika prasowego WSSE w Poznaniu ujawnienie danych przedsiębiorstw, które wykorzystywały sfałszowaną sól, a które same stały się też przedmiotem oszustwa, skazałoby je na straty, a w skrajnych wypadkach mogłoby doprowadzić do bankructwa.
Na podstawie: Dziennik Gazeta Prawna
Źródło: Ekologia.pl