Spadek zamówień polskiej żywności

Opublikowano: 09.03.2012 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 946

Widać już pierwsze konsekwencje tzw. afery solnej. Czeska izba producentów żywności ostrzegła konsumentów przed kupowaniem jedzenia pochodzącego z Polski. Podobne ostrzeżenia pojawiły się w Niemczech, na Litwie, w Irlandii czy Anglii – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.

Zdaniem ekspertów afera solna odbije się na wizerunku rodzimych produktów spożywczych. O swoją przyszłość najbardziej obawiają się branża mięsna, mleczarska i branża słonych przekąsek. Afera solna może mieć również negatywny wpływ na sprzedaż polskiego mięsa za granicę. A eksport to ważny segment odbiorców, jego wartość mocno rośnie – powiedział Witold Choiński, prezes Związku Polskie Mięso.

Eksperci są zdania, że konsekwencje afery solnej będą najbardziej dotkliwe dla firm, które rozwijają punkty sprzedaży za granicą. – Mam sygnały z rynku, że firmy już ograniczają dostawy, bo klienci stali się ostrożniejsi w zakupach – wyjaśnia na łamach „DGP” Choiński.

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu nie ujawnienia listy podmiotów gospodarczych, które były odbiorcami soli wypadowej sprzedawanej jako sól spożywcza przez firmy Amasol, Konsalt i Łojewski wiadomości publicznej. Jest to związane z czynnościami procesowymi, które objęte są tajemnicą postępowania.

Zdaniem Rzecznika prasowego WSSE w Poznaniu ujawnienie danych przedsiębiorstw, które wykorzystywały sfałszowaną sól, a które same stały się też przedmiotem oszustwa, skazałoby je na straty, a w skrajnych wypadkach mogłoby doprowadzić do bankructwa.

Na podstawie: Dziennik Gazeta Prawna
Źródło: Ekologia.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

19 komentarzy

  1. erazm55 09.03.2012 08:58

    “Chytry dwa razy traci”

  2. J-23 09.03.2012 10:17

    Jest miejsce na portal konsumencki wydający opinie o produktach, w tym spożywczych.
    Gdyby po kolei idąc od największych firm i ich sztandarowych produktach, przeanalizować od największych składników surowcowych po najmniejsze, oraz związene z tym źródła zaopatrzenia (również geograficznie) i stosowane technologie, to stali byśmy się bardziej świadomymi konsumentami.
    Skutek byłby taki że nasze upodobania mogłyby ulec zmianie. Taka Żarciopedia mogłaby być przebojem, tylko że sposób weryfikowania informacji trzeba by jakoś zorganizować aby producenci nie wpływali na fałszowanie obrazu.

  3. Pires 09.03.2012 12:07

    @J-23
    Żarciopedia? Genialny pomysł. Miejsce w którym byśmy mogli przeczytać co natura utraciła podczas produkcji danego produktu tzn ile zostało wyciętych drzew, czy jakieś zwierzęta bądź plemiona ludzi ucierpiały albo ile osób zostało wykorzystanych w fabrykach i wreszcie jak faktycznie poszczególne składniki bądź sposoby ich wytwarzania wpływają na nasz organizm. Prawdopodobnie okazało by się, że prawie wszystkie produkty naruszają nasz wewnętrzy spokój bo są produkowane dla zysku i nie mają nic wspólnego ze zdrowym odżywianiem się. To faktycznie byłby hicior o ile prawo by tego nie zakazało, a to praktycznie jest pewne. Wydaje mi się, że tylko te regionalne produkty by przeszły test i gdybyśmy się zaczęli do tego stosować to i gospodarka w kraju by ruszyła z zawrotną prędkością.

  4. maleczka 09.03.2012 14:24

    dla mnie to bardzo dziwne jest ,ze ta sol uzywana byla podobno przez prawie 10 lat i akurat teraz jak moze sie okazac ,ze jestesmy potentatem w produkcji zdrowej zywnosci-tak tak!jeszcze w miare nie skazonej gmo i innymi syfami jak na zachodzie to NAGLE afera za afera solna ,jajeczna i jaka jeszcze…??? wyglada co najmniej dziwnie!

  5. MilleniumWinter 09.03.2012 16:26

    @maleczka
    A gdy z solą się nie udało to już następnego dnia znaleziono nową aferę z żywnością. Jak mówił mój były proboszcze “nie ma przypadków gdyż wszystko jest częścią planu” 😉

  6. Hanah 09.03.2012 16:53

    Tak naprawdę to na każdym kroku jesteśmy oszukiwani.
    Jakiś czas temu był w magazynie UWAGA reportaż na temat żywności. Wypowiadał się m.in dr Zbigniew Hałat – zajmujący się przede wszystkim aspektami sanitarno-epidemiologicznymi w Polsce oraz kilka osób z Organizacji Praw Konsumenta.
    Poruszano temat szkodliwych dodatków do spożywki, nieprzestrzegania norm itp. Co mnie akurat zainteresowało – przyjrzano się kilku producentom tuńczyka i badania wykazały, że w kilku z nich jest przekroczona norma rtęci – niestety nie można było podać marki i producenta tego produktu (byłoby to złamanie jakiegoś prawa – naturalnie wobec producenta) więc moje pytanie – po co przeprowadzać jakiekolwiek badania sanitarne i kontrole skoro i tak nie można podać tego do wiadomości konsumenta!? Te organizacje nie są więc dla NAS!
    Nie raz mieliśmy do czynienie z jawnym naruszaniem przepisów lub norm etycznych (chociażby producent Randapu – który pisał na etykiecie, że produkt jest bio-degradalny mimo iż wcale nie jest!
    Dlaczego ukrywa się informacje o produktach GMO lub składnikach mogących zawierać GMO? – to było pytanie retoryczne!
    Prawo nie jest dla nas – jest dla korporacji i oszustów by ci mogli nas bezkarnie grabić, truć, oszukiwać!

  7. pasanger8 09.03.2012 19:17

    Jak śpiewał jakiś raper:Taki mamy kraj jaki potrafimy zrobić.Nie ma co tropić jakichś zagranicznych spisków-raczej wyciągnąć wnioski :SANEPID i PIH muszą być dofinansowane i przyłożyć się do roboty inaczej roztrwonimy ostatni polski atut czyste zdrowe produkty. Najśmieszniej brzmią durnowaci rzecznicy prasowi gadający o ,,nieprzekroczeniu norm zawartości dioksyn i metali ciężkich”-przecież wiadomo ,że te świństwa spożyte kumulują się w organizmie(głównie w wątrobie). Zamiatanie pod dywan w pełni-jeszcze by jakiś bezczelny obywatel pozwał Skarb Państwa o odszkodowanie-lepiej niech nic nie wie na wszelki wypadek.

  8. MamDosc 09.03.2012 20:37

    To jeden z wpisów jakie ukazują się na różnych portalach i jest natychmiast usuwany “UWAGA TUSKOLAND KŁAMIE Pracuję w laboratorium nawozów sztucznych,na własny koszt zrobiłem analizę soli wypadowej serwowanej nam-POLAKOM w żywności od > 10 lat!. Poniżej przedstawiam skład:NaCl min 94,6 % H2O max 0,2 % SO42 – 5,2 % K4Fe(CN)6 – 31 mg/kg pH 5-9 najgorsze świństwo (RAKOTWÓRCZE!) to żelazocyjanek potasu,substancja rakotwórcza przy systematycznym spożywaniu. Mój post jest usuwany,proszę uprzejmie o kopiowaniu tego składu chemicznego i przekazywanie dalej – wklejaj wszędzie gdzie się da!RATUJMY SWOJE i NASZYCH najbliższych ZDROWIE i ŻYCIE!Trują nas za wiedzą i ZGODĄ RZĄDU (dlaczego nie ujawniają firm-trucicieli?!)-w imię czego???!SKANDAL i SZOK!!!!”

  9. fm 09.03.2012 20:38

    Prokuratura Okręgowa w Poznaniu nie ujawnienia listy podmiotów gospodarczych – czyli prokuratura ochrania przestępców a kto ochrania przestępców jest przestępcą!

  10. fm 09.03.2012 20:40

    Ta cała nagonka jest specjalnie spreparowana. Chcą upadku naszych produktów bo Wall Mart ma wejść do Polski.
    Wall Mart / Monsanto / GMO / ustawa o nasiennictwie – zostaniemy niewolnikami w 100%!

  11. MamDosc 09.03.2012 20:43

    Myślę że PSL jest w to mocno umaczany-wyciszają i bronią koncernów . Niezależne źródła podają że jednym z czołowych odbiorców feralnej soli była amerykańska sieć JBB (wędliny i wszelakie mięso) i pod siostry firmy z obcym kapitałem . To że kiedyś trzymaliśmy rękę w dupie amerykanów to wiemy wszyscy, teraz mamy już tam całą głowę . – A wizy bedo ??? – Tffuuu Tffuuu

  12. fm 09.03.2012 20:46

    To jest gospodarczy plan US w obliczu ich zadłużenia. Rozrzucić gdzie się da największe ich koncerny – zanim ludzie załapią.
    W przypadku Monsanto wszystko opatentowane. Dodatkowo zapyli nasze rośliny i według nich będzie stanowić ich własność. Wall Mart zajmie się dystrybucją produktów flagowych wyhodowanych przez niezbyt zainteresowanych skutkami rolników.

    Nasz rząd jak widać realizuje politykę koncernów. Polityka koncernów prowadzi do niewolnictwa. W zasadzie można powiedzieć, że oni handlują ludźmi. Całym narodem. Według prawa międzynarodowego handel ludźmi to jeden z najgorszych zarzutów.

  13. Devi 09.03.2012 21:00

    Tylko kiedy ci ludzie będą wisieć? Morderców się wiesza a nie ich kryje…ewentualnie można rozstrzelać.

  14. Pires 09.03.2012 22:20

    Panowie i panie zorganizjmy się jakoś i zróbmy coś z tym gównem! Ma ktoś jakieś sensowne pomysły? Wszyscy tu obecni są świadomi tego co te kutasy robią. My tylko komentujemy, ale tak naprawdę to do niczego nie prowadzi. Zacznijmy się organizować w małe lokalne grupki, pomagać sobie wzajemnie i mieć wyjebane na system. Jeden ma pomidory, a drugi umie naprawić komputer. Nie oczekujmy zapłaty i kierujmy się dobrocią a nie kurestwem i żądzą pieniądza. Ludzie potrafią być szczęśliwi nawet w krajach trzeciego świata gdzie brakuje wszystkiego. Jako pierwszy oferuję swoją pomoc za darmo i bezinteresownie wszystkim kumatym (nie wyzyskiwaczom). Napiszcie tylko co, gdzie i jak, ewentualnie jakiś kontakt. Sam nie podaję bo chuj wie kto jeszcze to czyta. Pozdrawiam:)

  15. Il 10.03.2012 03:58

    Pires, dziesięciu co umie naprawiać komputery chce sprzedać komputer świadomemu rolnikowi uprawiającemu zdrową żywność. Na miejscu tego rolnika nie wymieniłbym wypracowanej w pocie czoła takiej żywności nawet na jakiś super extra komputer.
    Ludzie muszą zmądrzeć i powrócić do pracy rzemieślniczej (tej cennej pracy i rękodzielniczego stwórstwa, które zostały zniszczone przez wojny).
    Nie można mieć wszystkiego. Trzeba dokonać wyboru nie dając wykorzystywać się przez różnych “cukierkowych” naciągaczy i lichwiarzy.

  16. MamDosc 10.03.2012 12:09

    Krótko mówiąc pozbawiają konsumenta władzy obalania produktu z firmy umaczanej w tak bezczelne historie . Syf się kręci już nawet w tej dziedzinie rząd narzuca ci swą wolę . Nie widzę już żadnej dziedziny życia społecznego w którym by nie decydowały elity . Pozostaje własna głowa – choć dla większości jest ona największym więzieniem .
    21 -marca Dni Gniewu – polecam zacząć od przyłączenia się do protestów . Może ruszy efekt wiosennej śnieżnej Kuli 🙂
    Sprawdź co dzieje się w twoim mieście .
    -Jak nie my to kto upomni się o normalność ?….

  17. fm 10.03.2012 14:13

    Robimy: http://www.youtube.com/watch?v=vHHGVRwajaI – proszę dołączyć.

  18. fm 10.03.2012 14:44

    @Pires – nie ma znaczenia co wypisujesz. Ten system to jeden wielki klasyfikator treści robiący profile psychologiczne osób siedzących w internecie. Cookie, IP, odcisk komputera(rodzaj przeglądarki, system operacyjny ble ble ble), i można śledzić wielu… Większość osób w komputerze zezwala na cookie, które służą do identyfikacji pewnych kwestii.

    Cały system koncernów działa na statystykach wejść i identyfikacji potrzeb internautów z podziałem na lokalizację, grupę wiekową, płeć itp itd..

    Chyba, że używasz Tor`a i nie instalujesz żadnych pluginów oraz nie wykonujesz operacji (jednocześnie na zwykłej przeglądarce i z Tor`a) mogących spowodować ujawnienie. To w sumie jest bardzo ciężkie do zrealizowania bo prędzej czy później wykonasz jedno kliknięcie za dużo i całe ukrywanie diabli biorą 🙂

  19. fm 10.03.2012 14:49

    Oczywiście jest wiele metod i narzędzi, które działając, służą do tego samego co Tor. Niemniej jednak jak siedzący w temacie, doskonale wiem, jak trudno jest utrzymać anonimowość w sieci. Wymaga to sporej wiedzy i umiejętności weryfikacji samego siebie oraz systemu z którego korzystamy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.