Spadek spożycia ryb na Islandii skutkuje niedoborem jodu

Opublikowano: 24.02.2023 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1433

Na Islandii po raz pierwszy zdiagnozowano wśród kobiet w ciąży niedobór jodu, co może wpływać na rozwój płodu. Jest to następstwem niewystarczającego spożycia ryb i mleka i stanowi poważny problem.

„To poważny problem, ponieważ jod jest niezwykle istotny, zwłaszcza dla młodych kobiet. Wpływa na wytwarzanie hormonów tarczycy, które są niezbędne dla funkcjonowania organizmu i rozwoju płodu” – mówi Hólmfríður Garðarsdóttir, kierownik projektu ds. żywienia. Dodaje również, że niedobór jodu może wynikać również z mniejszego spożycia mleka, dlatego ważne jest, aby zachęcać zarówno do jedzenia ryb, jak i picia mleka.

Przyczyn spadku spożycia ryb jest wiele: wysoka cena, brak wiedzy o gotowaniu, oraz przeświadczenie, że samodzielne przygotowanie żywności zajmuje zbyt dużo czasu.

Obecnie młodzież je mniej ryb, a najmniej ich spożywają kobiety. Hólmfríður mówi, że tylko jeden procent młodych kobiet odżywia się zgodnie z zaleceniami. Należy więc użyć wszelkich środków, aby przekonać ludzi, zwłaszcza młodych, a także kobiety w ciąży, do spożywania większej ilości ryb. „Zaczynamy jednak szukać innych możliwości dostarczenia jodu w pożywieniu. W opublikowanym na początku lutego artykule w Læknablaðið (islandzkim czasopiśmie medycznym), autorzy zastanawiają się, czy możliwe jest użycie jodowanej soli w produkcji chleba, aby zmniejszyć niedobory jodu w populacji” – mówi Hólmfríður.

Autorstwo: Piotr Szewczuk
Na podstawie: RÚV.is
Źródło: IcelandNews.is


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.