Spadek populacji meszek wpływa na życie ptaków w Mývatn

Opublikowano: 17.07.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1165

Jak donosi RÚV, wszechobecne meszki są w tym roku prawie całkowicie nieobecne nad Mývatn, czyli jeziorem much.

Podczas gdy wiele osób cieszy się z braku gęstych chmur czarnych muszek, które są latem zazwyczaj charakterystyczne dla tego regionu. Spadek populacji, który zdarza się w cyklu od sześciu do dziewięciu lat, będzie miał długotrwały wpływ na lokalne ptactwo.

„W normalnym sezonie w okolicach Mývatn występuje aż 100 000 lęgów” – mówi Árni Einarsson, dyrektor Stacji Badawczej Mývatn. Ale w tym roku jest ich tylko nieco poniżej 1000. „Meszki są ważnym źródłem pożywienia dla ptaków wokół jeziora, ale teraz nie ma ich prawie wcale” – mówi Árni. „Nie widzimy żadnych piskląt na jeziorze. Jest 20 000 par kaczek, ale bardzo niewiele z nich wychowuje młode. W dużej mierze zaniedbały swoje gniazda i porzuciły jaja. Pisklęta, które się wykluły, żyją tylko kilka dni” – wyjaśnia.

Árni szacuje, że populacja meszek zmniejszyła się w tym roku dziesięciotysięcznie. Drastyczny spadek ich liczby można przypisać wahaniom zasobów pokarmowych w Mývatn. „Gdy pożywienie na dnie jeziora się wyczerpuje, populacja meszek załamuje się, a potem ryby wykańczają to, co z nich zostało i po meszkach”. Árni mówi, że dzieje się to co siedem do dziewięciu lat – teraz minęło około ośmiu od ostatniego załamania się populacji tych owadów. W rezultacie populacja ptaków będzie znacznie mniejsza przez następne dwa do trzech lat i trudno będzie ją odnowić.

Autorstwo: Monika Szewczuk
Na podstawie: IcelandReview.com
Źródło: IcelandNews.is


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.