„Solidarność” znowu zawiodła nauczycieli

Opublikowano: 06.01.2019 | Kategorie: Edukacja, Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2328

4 stycznia w siedzibie ZNP na warszawskim Powiślu dyskutowano o tym, jak nauczyciele mogą upomnieć się lepsze warunki pracy, w tym wyraźne, a nie symboliczne podwyżki. Gospodarze zaprosili do współpracy Forum Związków Zawodowych oraz, mimo wszystkich różnic, „Solidarność”. Tylko jedna centrala przyjęła zaproszenie…

“Bieda nauczycielska nie ma barw związkowych czy politycznych” – uzasadniał potrzebę współpracy Sławomir Broniarz, przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego. Podkreślał, że związki powinny doprowadzić do sytuacji, w której profesja nauczycielska jest traktowana poważnie nie tylko z punktu widzenia społecznej odpowiedzialności, ale i w sensie materialnym. ZNP domaga się przyznania nauczycielom podwyżki w wysokości 1000 zł. Krytykuje również takie ruchy Ministerstwa Edukacji Narodowej, jak wydłużenie ścieżki awansu zawodowego. Po zmianach wdrożonych przez Annę Zalewską osiągnięcie najwyższego stopnia awansu, nauczyciela dyplomowanego, zajmuje minimum 15 lat.

Zaproszenie ZNP do wspólnej walki o warunki pracy nauczycieli przyjęło Forum Związków Zawodowych. Po spotkaniu obie organizacje podpisały oświadczenie, w którym stwierdzają, że podwyżka w sugerowanej przez ZNP wysokości jest ich wspólnym postulatem. Informują także, że w najbliższym tygodniu (ponownie) przedstawią swoje oczekiwania minister Zalewskiej, a 10 stycznia postanowią, czy uruchomić procedurę sporu zbiorowego.

Jutro, 7 stycznia, ma odbyć się posiedzenie Zarządu Głównego ZNP, na które związkowcy zaprosili premiera Mateusza Morawieckiego.

Dlaczego nauczycielska „Solidarność” nie przysłała swoich delegatów? – Nie chcemy się identyfikować z innymi ruchami, partiami czy stowarzyszeniami, które nie sprzyjają związkom oświatowym – stwierdził Ryszard Proksa, przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”. Rzeczniczka prasowa sekcji Olga Zielińska napisała natomiast na Twitterze, iż jej organizacja nie będzie protestować razem z ZNP, a jeśli zdecyduje się na zaostrzenie formy sprzeciwu, to w koordynacji z Komisją Krajową całej „Solidarności”.

Działacze związku kierowanego przez Piotra Dudę zignorowali tym samym liczne apele samych nauczycieli o współpracę ponad podziałami, jakie w ostatnim czasie pojawiły się m.in. w mediach społecznościowych.

Na początku 2019 r. Anna Zalewska wydała rozporządzenie w sprawie drugiej transzy zaplanowanych podwyżek dla nauczycieli. Jeśli wejdzie w życie w planowanej postaci, wyniosą one w praktyce od 121 do 166 zł, zależnie od stopnia awansu zawodowego danego pedagoga. W porównaniu z innymi profesjami, w których od nowego roku można zarobić więcej (np. policjanci, żołnierze), to kilka razy niższe kwoty.

Autorstwo: MKF
Zdjęcie: Wikimedia Images (CC0)
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

 1. qhashbba 06.01.2019 13:20

  Nie rozumiem dlaczego Ci ludzie nie walcza o lesza egzystencje dla wszystkich pracownikow, tylko dla wybranych grup? To wyglada jak jakas ustawka.

 2. Maximov 06.01.2019 16:38

  @qhashbba
  A jak to sobie wyobrażasz?
  Kto ma walczyć o lepsze wynagrodzenie pracowników handlu czy hutników?
  Kierowcy i pielęgniarki?
  Każda branża walczy o poprawę sytuacji w swojej branży, gdyż zna ją najlepiej i wie, co można tam osiągnąć.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.