“Solidarność” proponuje zmianę prawa

Opublikowano: 10.05.2012 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 676

Delegacja NSZZ “Solidarność” przekazała szefowi rządu przygotowane projekty ustaw zmieniających przepisy dotyczące zatrudniania pracowników tymczasowych oraz obejmujących ubezpieczeniem społecznym osoby zatrudnione na podstawie umowy o dzieło, osoby pobierające zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne oraz członków rad nadzorczych.

Zmiany w przepisach dotyczących zatrudniania pracowników tymczasowych proponowane przez NSZZ “Solidarność”:

1. Uznanie umowy o pracę tymczasową za umowę o pracę na czas nieokreślony jeśli nie zostały spełnione warunki definiujące pracę tymczasową, czyli:

– charakter sezonowy, okresowy, doraźny lub

– brak możliwości wykonania pracy przez pracowników pracodawcy lub

– nieobecność pracownika pracodawcy wykonującego daną pracę.

2. Zakaz zatrudniania pracowników tymczasowych do wykonywania pracy, której rodzaj i miejsce wykonywania pokrywa się w całości lub częściowo z pracą pracownika zwolnionego w ciągu ostatnich sześciu miesięcy – w obecnych przepisach jest mowa o stanowisku pracy i okresie trzech miesięcy.

3. Ustanowienie solidarnej odpowiedzialności odszkodowawczej pracodawcy i agencji pracy tymczasowej we wszystkich przypadkach gdy prawo pracy nakłada na pracodawcę obowiązek naprawienia szkody poniesionej przez pracownika – w obecnych przepisach odpowiedzialność ta ciąży wyłącznie na agencji (która może domagać się rekompensaty od pracodawcy) i dotyczy wyłącznie gorszego traktowania pracownika tymczasowego niż innych pracowników.

4. Uznanie umowy o pracę tymczasową za umowę o pracę na czas nieokreślony w przypadku przekroczenia przez jednego pracodawcę maksymalnych okresów pracy tymczasowej, czyli:

– 18 miesięcy w ciągu 36 kolejnych miesięcy lub

– 36 miesięcy w przypadku wykonywania pracy obejmującej zadania nieobecnego pracownika.

5. Nałożenie na pracodawcę obowiązku uzgodnienia ze związkami zawodowymi zatrudnienia pracownika tymczasowego na okres powyżej sześciu miesięcy – obecne przepisy nakładają na pracodawcę obowiązek podjęcia działań zmierzających do ustalenia tego ze związkami zawodowymi.

6. Objęcie pracowników tymczasowych zatrudnianych na podstawie prawa cywilnego przepisami o
– konieczności informowania związków zawodowych i uzgadniania zatrudnienia pracownika tymczasowego (patrz punkt 5)

– maksymalnych okresach zatrudnienia (patrz punkt 4)

– odszkodowań (patrz punkt 3)

– równego traktowania pracowników tymczasowych i innych pracowników

– konieczności zawarcia umowy na piśmie pomiędzy agencją i pracownikiem tymczasowym

– ograniczeń dotyczących zatrudniania pracowników tymczasowych (m.in. patrz punkt 2)

– definicji pracy tymczasowej i ewentualnego uznania umowy na czas nieokreślony (patrz punkt 1).

7. Wprowadzenie kary grzywny dla pracodawcy zatrudniającego pracownika tymczasowego wbrew ustawowym ograniczeniom (m.in. patrz punkt 2.).

8. Nałożenie obowiązku złożenia zabezpieczenia finansowego w wysokości co najmniej 50-krotności przeciętnego wynagrodzenia w momencie rejestracji agencji pracy tymczasowej.

9. Wykreślanie z rejestru agencji pracy w przypadku naruszania przepisów dotyczących zatrudniania pracowników tymczasowych.

Według “Solidarności” celem proponowanych zmian prawa dotyczącego pracy tymczasowej jest “objęcie osób świadczących pracę tymczasową skutecznymi przepisami ochronnymi oraz ograniczenie patologii jaką stało się omijanie limitu czasowego trwania zatrudnienia tymczasowego”. Jednak większość z tych zmian wydaje się być kosmetyczna i wątpliwe jest aby ich wprowadzenie przyniosło oczekiwane rezultaty. Jedynie punkty 6, 7 i 8 zawierają faktyczne propozycje zmian jakościowych zabezpieczających interesy pracowników tymczasowych i stałych, pozostałe są zbyt nieprecyzyjne i łatwe do obejścia lub symboliczne.

Drugi projekt przewiduje objęcie obowiązkiem ubezpieczeń społecznych osób świadczących pracę na podstawie umowy o dzieło, osób pobierających zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne oraz członków rad nadzorczych pobierających z tego tytułu wynagrodzenie posiadających miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i niepodlegających obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z innego tytułu. Zakłada także wprowadzenie obowiązkowego ubezpieczenia społecznego z każdego tytułu w przypadku osób spełniających jednocześnie warunki do objęcia ich ubezpieczeniem z kilku tytułów – obecnie obowiązujące prawo przewiduje w takiej sytuacji objęcie ubezpieczeniem tylko z tytułu stosunku pracy, umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub pokrewnych. Wprowadzenie obowiązkowych ubezpieczeń z tytułu umowy o dzieło powinno – zdaniem związkowców, zniechęcić pracodawców do stosowania tej umowy w celu obniżenia kosztów pracy.

Opracowanie: norbo
Nadesłano do “Wolnych Mediów”


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

  1. Sebek 10.05.2012 09:14

    Macie jeszcze wątpliwości komu służą związki zawodowe? Chcą nas przymusić do ubezpieczania się w złodziejskich instytucjach, która okradają nas z ogromnej ilości pieniędzy, w zamian nie dając nic. I jeszcze śmiecie nazywają to “ochroną praw pracowniczych”. Co za bezczelność.

  2. rumcajs 10.05.2012 09:39

    SEBEK. Związki nie sa w stanie, bo to kwestia polityczna zmienic tego, że jest w tym kraju zus.Moga jednynie gronić pracowników przed okradaniem i wykorzystywaniem przez nieuczciwych pracowadców. Pretensje o niewydolny sytem emerytalno rentowy, pretensje do kilku ostatnich kadensji selmu, i senatu, prezydentów możesz miec. A skoro syetm jest jaki jest, musi do niego wpływac kasa, bo w końcu nie będa mieli z czego wypłacac pieniędzy juz obecnym rencistom, czy emerytom. Na umowach śmieciowych w wiekszości przypadków dobrze wychodza ich zleceniodawcy, zdecydowanie gorzej zainteresowani, a najgorzej emeryci i renciści. Ponadto, jestes na takiej umowie usuniety z poza nawias społeczęństwa, bo żaden bank, nawet kilku tys Ci nie porzyczy. Zatem może pomysl, a potem dyrdymały wypisuj.

  3. brokenhead 10.05.2012 09:48

    Solidarność- kiedyś duma państwa polskiego, dziś zbieranina nieudaczników i złodziei. To że udaje im się skutecznie manipulować i okradać masę ludzi nie daję im kompetencji do zmieniania prawa pracy. Ludzie, stocznie rozwaliliście, mały biznes rozwalacie i jeszcze proponujecie jakieś socjalistyczne rozwiązania rodem z białorusi. Precz z komuną (czyli z nszz)

  4. Sebek 10.05.2012 10:43

    rumcajs, ale to, że nie związki stworzyły zus nie oznacza, że mają prawo zmuszać innych, żeby uczestniczyli w tym złodziejskim systemie. I mam pretensje to polityków za taki system, ale mam też je do każdego kto do niego namawia, a jeszcze gorzej chce zmusić do uczestnictwa w nim.

  5. adambiernacki 10.05.2012 18:51

    Rzeczą niezrozumiałą jest to, że pracownicy tak rzadko biją w twarz pracodawców a przecież taka solidna fanga w nos może wnieść tyle radości jak i sprawiedliwości do dzisiejszego stosunku pracy:-)

  6. pasanger8 10.05.2012 22:04

    @Sebek Od kiedy to uczciwe opłacanie składek za pracownika jest złodziejstwem?Czy bierzesz pod uwagę,że to właśnie zatrudnianie niby to na umowę cywilno-prawną jest oszustwem?To jak to jest postęp techniczny odbył się skokowo a ludzie mają pracować po 15h a dobę jak w XIX w?A na starość zostać bez emerytury gdyż pracowali formalnie na umowę-zlecenie?(faktycznie to ni są umowy zlecenia-jest wyznaczony czas pracy i oczekiwanie ze strony pracodawcy osobistego świadczenia pracy)
    Jak pracodawców nie stać na zatrudnianie ludzi na godziwych warunkach to niech sobie sami zapieprzają za grosze.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.