Solidarni w słusznej sprawie

Rolnicy z Jeleniej Góry popierają protest swoich kolegów w Szczecinie przeciw wyprzedawaniu polskiej ziemi zagranicznym podmiotom.

O proteście spowodowanym nieprawidłową – zdaniem związkowców – sprzedażą gruntów przez Agencję Nieruchomości Rolnych pisaliśmy już wcześniej. Sprzeciw trwa, teraz wzmocniony głosami Związku Zawodowego Rolników Rzeczpospolitej „Solidarni” z siedzibą w Jeleniej Górze. Związkowcy podkreślają, że naruszenia prawa podczas sprzedaży ziemi przez ANR są nagminne. Sprzedaż gruntów „podstawionym” ludziom (tzw. słupom), dzięki którym przejmowane są one później przez zagraniczny kapitał, nazywają w ostrych słowach „zdradą Narodu Polskiego” i „niszczeniem naszego Państwa”. Piszą wprost, że grunty nabywane są w tysiącach hektarów przez „ludzi takich jak Panowie: Wieczerzak, Kulczyk, Krauze, Gudzowaty, Piskorski, Stokłosa, Duda i wielu innych, którzy nabyte grunty po zaniżonych cenach i w niewiadomy sposób zbywają za wielkie pieniądze w ramach akcji jako akcjonariusze obcemu kapitałowi”. W konsekwencji „polski rolnik nie ma możliwości na powiększenie swojego gospodarstwa rodzinnego, by zapewnić godne warunki życia dla siebie i swojej rodziny”.

Przewodniczący Związku Marian Zagórny zapewnia, że „Solidarni” nie tylko w pełni popierają protest, ale i czynnie się w niego włączają.

Źródło: Nowy Obywatel