Soczewki do monitorowania poziomu glukozy we łzach

Opublikowano: 27.02.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 536

Powstały soczewki kontaktowe z elastyczną, przezroczystą elektroniką, które mogą wykrywać poziom glukozy we łzach diabetyków. Na razie nie testowano ich jeszcze u ludzi.

W ciągu kilku ostatnich dekad próbowano stworzyć inteligentne soczewki do monitorowania poziomu cukru we łzach, ale często powodowały one dyskomfort i nie nadały się do noszenia (problemem były matowe i łamliwe elementy, które nie tylko zaburzały widzenie, ale i mogły uszkodzić gałkę oczną).

By wyeliminować te przeszkody, zespół prof. Janga-Ung Parka z koreańskiego Narodowego Instytutu Nauki i Technologii (Ulsan National Institute of Science and Technology, UNIST) zaprojektował soczewki z elektrodami z wysoce rozciągliwych i przezroczystych materiałów. Wbudowano w nie także prostownik i czujnik glukozy, który przekazuje sygnały do miniwyświetlacza LED (pikseli LED). Dzięki bezprzewodowej antenie pacjent wysyła informacje nt. swojego stanu zdrowia w czasie rzeczywistym.

Koreańczycy przetestowali prototyp na króliku. Podczas mrugania nie wykazywał on żadnych nietypowych zachowań, a wyświetlacz wyłączał się, gdy poziom glukozy we łzach przekraczał pewien próg. Podczas bezprzewodowych operacji soczewki zachowywały temperaturę oka.

“Inteligentne soczewki są wykonane z przezroczystych nanomateriałów, nie zaburzają więc widzenia. Dodatkowo, ponieważ do odczytu wskazań czujnika system wykorzystuje bezprzewodową antenę, nie potrzeba oddzielnego źródła zasilania, np. baterii” – wyjaśnia dr Jihun Park.

Jak podkreślają Koreańczycy, ich system można wykorzystać nie tylko do monitorowania warunków fizjologicznych, ale i do dostarczania leków czy w rzeczywistości rozszerzonej.

Autorstwo: Anna Błońska
Na podstawie: News.unist.ac.kr
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.