Śmierć za ateizm tylko w krajach islamskich

Opublikowano: 13.12.2013 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 436

Na całym świecie jest trzynaście państw, w których ludziom otwarcie przyznającym się do ateizmu lub odrzucającym oficjalną państwową religię grozi kara śmierci. Wszystkie z nich to kraje muzułmańskie, jak wynika z opublikowanego we wtorek badania.

Poza krajami islamskimi, nawet niektóre najbardziej demokratyczne zachodnie rządy co najmniej dyskryminują obywateli niewierzących w Boga, a nawet w najgorszym razie mogą skazać ich za przestępstwa określane jako bluźnierstwo.

Badanie, The Freethought Report 2013, zostało opublikowane z okazji Światowego Dnia Praw Człowieka ONZ przez Międzynarodową Unię Humanistyczną i Etyczną (International Humanist and Ethical Union – IHEU), światowe forum jednoczące ateistów, agnostyków i innych sceptyków religijnych.

“Raport pokazuje, że przeważająca większość krajów ma problemy z poszanowaniem praw ateistów i wolnomyślicieli, pomimo że podpisały one porozumienia ONZ dotyczące równego traktowania obywateli” – powiedziała prezydent IHEU Sonja Eggerickx.

Badanie objęło wszystkie 192 państwa członkowskie światowej organizacji. Zaangażowali się w nie prawnicy i specjaliści praw człowieka przeglądając statuty, akta sądowe i historie przekazów medialnych, by ocenić całościowo sytuację.

Pierwszy sondaż 60 krajów w zeszłym roku ujawnił tylko siedem takich, w których śmierć, często przez publiczne ścięcie głowy, jest karą za bluźnierstwo lub apostazję – odrzucenie wiary lub przyjęcie innej religii – pomimo że prawo do swobody wyznania również gwarantowane jest porozumieniami ONZ. Tegoroczne bardziej wszechstronne badanie dopisało do listy sześć kolejnych państw. W sumie jest więc ich 13: Afganistan, Arabia Saudyjska, Iran, Jemen, Katar, Malezja, Malediwy, Mauretania, Nigeria, Pakistan, Somalia, Sudan i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

W innych krajach, takich jak Indie, w kontekście niedawnego przypadku znanego krytyka religii, zdaniem humanistów policja często ociąga się i jest niechętna badaniu morderstw na ateistach przeprowadzanych przez religijnych fundamentalistów.

Na całym świecie, jak podaje raport, „są prawa pozbawiające ateistów prawa do istnienia, odmawiające im obywatelstwa, ograniczające prawa do małżeństwa, blokujące im dostęp do publicznej edukacji, broniące im pracy w organach państwa”.

Krytyka religii czy nawet naukowe badania źródeł religii często traktowane są jako przestępstwo i mogą być zrównane z karanym śmiercią bluźnierstwem.

IHEU, która ma organizacje członkowskie w około 50 krajach i jeszcze więcej zwolenników tam, gdzie takie organizacje są zakazane, informuje, że w całej Unii Europejskiej mają miejsce przypadki systematycznej lub dotkliwej dyskryminacji ateistów.

Sytuacja jest trudna w Austrii, Danii, Niemczech, Grecji, na Węgrzech, na Malcie i w Polsce, gdzie prawa o bluźnierstwie zezwalają na wyroki więzienia do 3 lat pod zarzutem obrazy religii lub jej wyznawców.

W tych państwach i we wszystkich innych państwach unijnych poza Holandią i Belgią, które raport klasyfikuje jako „wolne i równe”, zdarza się systemowa dyskryminacja w społeczeństwach, faworyzująca religie i wyznawców.

W Stanach Zjednoczonych, pomimo że sytuacja jest „raczej satysfakcjonująca” w obszarze prawnego poszanowania praw ateistów, istnieje jednak zakres praw i praktyk „zrównujących bycie religijnym z byciem Amerykaninem”.

W Ameryce Południowej i na Karaibach ateiści są poddawani systemowej dyskryminacji w większości krajów poza Brazylią, gdzie sytuacja jest „raczej satysfakcjonująca” oraz na Jamajce i w Urugwaju, uznanymi przez raport za „wolne i równe”.

W całej Afryce ateiści stoją w obliczu poważnego lub systemowego naruszania ich prawa do wolności sumienia, ale także ciężkich naruszeń tego prawa w niektórych krajach, włączając w to Egipt, Libię i Maroko oraz oficjalnie chrześcijańskie Zimbabwe i Erytreę.

Opracowanie: AX
Na podstawie: uk.reuters.com
Źródło: Euroislam


TAGI: , , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

10 komentarzy

 1. Komzar 13.12.2013 09:07

  Troszkę mało jest tych krajów wolnych od religijnej patologii. Nie bardzo jest gdzie uciekać.

 2. agama 13.12.2013 10:16

  Polskim moherom żaden.muzułmanin nie podskoczy, więc nie bój ci sie u nas żaby

 3. greg1982fr 13.12.2013 12:16

  I znowu urugwaj jako zajebisty kraj. Tak w ogole niezly procent tamtejszych wyznawcow wyznaje voodoo i to calkiem oficjalnie. Dodam ze ludnosc tego kraju nie jest etniczna, 100% to naplywowi emigranci z europy.
  Tylko ze sam bilet w jedna strone kosztuje tyle co miesieczna pensja…

 4. Anonymous-X 13.12.2013 12:56

  Jestem agnostykiem, szanującym ludzi wierzących (moherów jak to niektórzy mówią) i jakoś nigdy nic nie miłego z ich strony mnie nie spotkało z tego powodu.

 5. Murphy 13.12.2013 15:35

  @Anonymous-X: To miejmy nadzieję, że nie spotka cię przymusowe szczepienie od wyznawców wiary szczepionkowej.

  @kret: Technika się rozwinęła, ale niestety człowiek jeszcze nawet z przedszkola nie wyszedł jeśli chodzi o rozwój duchowy.

 6. agama 13.12.2013 15:54

  To islamiści w większości z drzew nie zeszli!

 7. XXIRapax 13.12.2013 19:33

  Przebacz im Boze, bo nie wiedza co pisza…

 8. jzpmx 13.12.2013 19:36

  Jak można karać śmiercią za brak wiary w Boga! To muszą być bardzo chorzy ludzie a ich wiara nic niema wspólnego z Bogiem! Pan Bóg dał wszystkim ludziom prawo wyboru albo wierzy się w niego albo nie! Ludzie nie wierzący wcale nie są gorsi od wierzących po prostu wybierają swoją drogę.Najważniejszą kwestią jest rozpoznanie dobra i zła.Pozdrawiam

 9. Anonymous-X 13.12.2013 21:04

  @Murphy
  “To miejmy nadzieję, że nie spotka cię przymusowe szczepienie od wyznawców wiary szczepionkowej.”

  Możesz mi wyjaśnić co masz na myśli, bo nie rozumiem twojej wypowiedzi?

 10. Murphy 14.12.2013 21:56

  @Anonymous-X: Napisałeś poprzednio, że szanujesz ludzi wierzących i że ci nigdy nic złego nie zrobili. Jest wiele osób co wierzy w szczepionki, które niestety więcej złego robią niż dobrego. To że w Polsce szczepienie jest praktycznie obowiązkowe może spowodować, że ci co wierzą w szczepienia na siłę będą szczepić innych. A to już jest podobne w zachowaniu jak opisywana śmierć za ateizm.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.