Śmierć szwedzkiego dyplomaty podejrzanego o szpiegostwo
W Szwecji zmarł 50-letni dyplomata, który niedawno został zatrzymany przez Säpo (szwedzka bezpieka) pod zarzutem szpiegostwa na rzecz obcego państwa. Mężczyzna pełnił wysokie funkcje w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, w tym stanowiska ambasadorskie poza Europą — w państwach utrzymujących napięte relacje z Zachodem.
Zatrzymania dokonano w weekend 11–12 maja, a zarzuty dotyczyły działalności szpiegowskiej prowadzonej między 1 a 11 maja na terenie Sztokholmu. Choć dyplomata został we wtorek zwolniony z aresztu, pozostawał objęty śledztwem w randze „wystarczająco podejrzany” (niższy stopień podejrzenia wg szwedzkiego prawa). Utrzymywał, że jest niewinny i złożył skargę na brutalność policji podczas zatrzymania. Po jego śmierci wszczęto dochodzenie w sprawie jej okoliczności. Według wstępnych ustaleń, nic nie wskazuje na udział osób trzecich.
Jak poinformował jego adwokat Anton Strand, dyplomata zmarł w nocy z wtorku na środę. „To tragiczna wiadomość. Moje myśli są z jego rodziną” – powiedział w rozmowie z mediami.
Śledztwo prowadzone przez szwedzką prokuraturę ds. bezpieczeństwa państwa wciąż trwa, a w tle pojawia się nazwisko innego dyplomaty – Tobiasa Thyberga. Thyberg, były ambasador w Afganistanie i na Ukrainie, został powołany na stanowisko narodowego doradcy ds. bezpieczeństwa, lecz musiał zrezygnować zaledwie kilka godzin po nominacji. Do kancelarii rządu trafiły bowiem kompromitujące zdjęcia z jego konta na aplikacji „Grindr”. Sam zainteresowany potwierdził autentyczność zdjęć i uznał, że ich wcześniejsze nieujawnienie czyni go niezdolnym do pełnienia tej funkcji.
Według źródeł szwedzkich mediów istnieje hipoteza o możliwym związku między sprawą kompromitujących materiałów a działalnością zmarłego dyplomaty. Na razie jednak śledczy nie ujawniają szczegółów rzekomego powiązania. Nie mówi się też publicznie o tym, że podejrzany o szpiegostwo mógł zostać zamordowany dla zatarcia śladów.
Sprawa budzi ogromne zainteresowanie opinii publicznej w Szwecji i może mieć dalsze reperkusje zarówno w wymiarze politycznym, jak i w sferze bezpieczeństwa państwa.
Autorstwo: Aurelia
Na podstawie: Aftonbladet.se, Expressen.se, Geopolityka.org
Źródło: WolneMedia.net