Śmierć na życzenie 104-letniego Davida Goodalla

Opublikowano: 11.05.2018 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 485

Jak poinformowała wczoraj po południu szwajcarska fundacja Exit International, wiekowy naukowiec australijski „odszedł w pokoju” po legalnej w Szwajcarii procedurze wspomaganego samobójstwa. Wczoraj, przed dziesiątkami dziennikarzy z całego świata, Goodall zaśpiewał mocnym głosem „Odę do radości” Beethovena, by dać do zrozumienia, że opuszcza scenę bez wahania i smutku.

Goodall nie cierpiał na żadną chorobę w fazie terminalnej, ale uważał, że jakość jego życia tak się obniżyła, że „czas już odejść”. „Nie chcę dłużej żyć” – powtarzał na wczorajszej konferencji prasowej w szwajcarskiej Bazylei. Jego śpiew nagrodzono oklaskami, mimo kontrowersji, jakie wywołała jego decyzja.

Wczoraj po południu, po ostatnim posiłku Australijczyka z rodziną, asystent wcisnął do jego przedramienia igłę, z której do krwioobiegu Goodalla dostały się barbiturany w dawce zatrzymującej pracę serca. Jak przewiduje procedura, naukowiec sam nacisnął guzik, który rozpoczął automatyczne wstrzykiwanie trucizny.

„Wolałbym skończyć w Australii i naprawdę żałuję, że mój kraj jest spóźniony wobec Szwajcarii, jeśli chodzi o prawo do śmierci” – mówił wczoraj na konferencji. Na początku tego roku podjął nieudaną próbę samobójczą, a potem zwrócił się do władz o pomoc w samobójstwie, lecz odmówiono mu. W Australii jedynie w stanie Wiktoria takie samobójstwo jest legalne, lecz dotyczy jedynie pacjentów w fazie terminalnej, jeśli lekarze nie dają im więcej niż sześć miesięcy życia.

W Szwajcarii kilka fundacji pomaga popełnić samobójstwo. W zeszłym tygodniu Goodall opuścił więc swój kraj, by udać się do Bordeaux we Francji, gdzie mieszka jego syn, a w poniedziałek, w towarzystwie rodziny i starego przyjaciela pojawił się w Bazylei. Na konferencji wyraził nadzieję, że Australia i inne kraje uznają w końcu „prawo do godnej śmierci”.

Pomoc w samobójstwie jest nielegalna w większości państw świata.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. mariusz 11.05.2018 21:26

    Jeżeli społeczeństwo nie może komuś pomóc, to powinno pozwolić mu odejść. Takie prawo powinno być w każdym kraju.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.