Śmierć Chuta Wutty’ego

Opublikowano: 11.05.2012 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1026

KAMBODŻA. Środowiska związane z walką o zachowanie przyrody i prawa lokalnych społeczności w Kambodży zostały zaskoczone śmiercią Chuta Wutty’ego. Wutty był zasłużonym działaczem monitorującym stan naturalnych zasobów Kambodży oraz wielkim sojusznikiem kampanii ochrony lasu Prey Lang. Mężczyzna zmarł w rezultacie postrzelenia przez funkcjonariuszy kambodżańskiej żandarmerii podczas badań stanu wyrębu lasu w górach Cardamom.

Wutty udał się tam w towarzystwie dwóch dziennikarzy gazety Daily Cambodia. Celem eskapady było zobrazowanie skali zniszczeń lasu oraz przemytu drewna różanego w pobliżu zapory wodnej Koh Kong. Podczas przejścia przez punkt kontrolny usadowiony przy drodze, Wutty został zatrzymany przez żandarmów, którzy zażądali od niego wydania karty pamięci zawierającej fotografie uwieczniające skutki deforestacji. Gdy ten odmówił, porządkowi użyli niewspółmiernych środków, które ostatecznie doprowadziły do śmierci przyrodnika.

Organizacja Cultural Survival twierdzi, że urzędnicy państwowi w zasadzie już wcześniej zapowiedzieli śmierć Wutty’ego. Podczas swojej służby Chut otrzymywał wiele pogróżek i doświadczał represji. Centrum Praw Człowieka w Kambodży poinformowało, że dwa cykle szkoleń w prowincji Kampong Thon, nadzorowane przez zabitego działacza, a dedykowane dla społeczności poszkodowanych w wyniku zniszczeń lasu Prey Lang, były zakłócane przez policjantów i żandarmów uzbrojonych w karabiny AK-47S.

Co ciekawe, przed miesiącem, Ouch Sam On, zastępca gubernatora prowincji Kampong Thon, wydał znamienne oświadczenie, w którym przekonywał, że urzędnicy, w tym i on „nie będą odpowiedzialni, jeśli obrońcy Prey Lang zostaną zastrzeleni w trakcie prób obrony lasu”.

„Chut Wutty był jednym z niewielu kambodżańskich działaczy, którzy otwarcie krytykowali szybką eskalacje wyrębu lasu i niszczenie bogatego dziedzictwa przyrodniczego kraju. Będzie go bardzo brakowało” – powiedział dyrektor Globar Witness, Patrick Alley, dodając, że „rząd Kambodży i kraje udzielające mu pomocy muszą publicznie potępić te morderstwo i podjąć natychmiastowe działania w celu postawienia sprawców przed wymiarem sprawiedliwości”.

Śmierć Chuta Wutty’ego nastąpiła w trudnym momencie kampanii o zachowanie środowiska i prawa lokalnych społeczności. Premier Kambodży, Hun Sen, zapowiedział, że jego kraj zamierza zoptymalizować produkcje kauczuku poprzez budowę dużych i małych plantacji. Radio Free Asia donosi, że rząd Kambodży planuje zwiększyć powierzchnię gruntów wykorzystywanych w tym celu do miliona akrów, a ilość kauczuku przeznaczonego na eksport ma przekroczyć 300 tysięcy ton w 2012 roku. Głównymi odbiorcami kambodżańskiej produkcji tego sektora są Wietnam, Malezja, Chiny i Singapur.

Ostatnie zapowiedzi rządowych oficjeli są ciosem dla rdzennych społeczności Kuy zamieszkujących obszar lasu Prey Lang. Wody Prey Lang są ważnym źródłem wody dla rolnictwa w Kambodży i Delcie Mekongu. Członkowie społeczności Kuy korzystając z lasu w celu zbioru owoców, żywicy i ziół, polują w nim i łowią ryby. Sieć ochrony Prey Lang, ostrzega, że 40 tysięcy akrów lasu Prey Lang zostało wytyczone jako obszar uprawy kauczukowca. Jeżeli centralna administracja będzie przydzielać kolejne koncesje na ten cel, to dla lokalnych mieszkańców może oznaczać to koniec ich leśnej ostoi.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: culturalsurvival.org, Radio Free Asia
Dla “Wolnych Mediów”


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. shuang 11.05.2012 20:30

    Kraje inne, czasy inne, tylko metody te ciągle te same. “Proletariusze wszystkich krajów łączcie się”.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.