Śmieci dla dzieci

Opublikowano: 15.03.2012 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 697

Mylące reklamy, lobbing, sprzedaż tanich produktów po wysokich cenach – takie grzechy producentów żywności wymienia organizacja Foodwatch. Oskarża przemysł spożywczy o powodowanie nadwagi u dzieci.

Jak informuje wyborcza.biz za portalem Spiegel Online, organizacja Foodwatch zbadała ponad półtora tysiąca produktów żywnościowych dla dzieci. Na podstawie badań powstał raport. Jego wnioski są pesymistyczne: większość produktów to słodkie i tłuste przekąski, nawet jeśli są reklamowane jako „naturalne”, „zdrowe” itp. Zrównoważona, zdrowa dieta dziecka jest w zasadzie niemożliwa w oparciu o produkty powszechnie dostępne – podsumowuje organizacja.

Autorzy raportu podają przykłady. Reklama koncernu Dr. Oetker głosi: „Moje ciało potrzebuje białka, wapnia i witamin. Będę duży i silny, i pracowity jak pszczoła. W mleku i puddingu Paula znajduję te dobre rzeczy”. Ale w tym puddingu jest coś jeszcze: równowartość sześciu kostek cukru. Sok owocowy Eckes-Granini Frucht-Tiger, uważany w Niemczech za zdrowy i naturalny, zawiera pięć i pół kostki cukru. W przypadku płatków śniadaniowych aż 96% przebadanych produktów zaliczono do słodkich i tłustych, z 25-50-procentową zawartością cukru – oczywiście w reklamach prezentowano je jako „naturalne” i „wartościowe odżywczo”.

Foodwatch szczegółowo omawia, jak tanie produkty doprawia się dużą ilością sztucznych składników i sprzedaje drogo jako „zdrowe”. Według raportu, firmy kładą szczególny nacisk na dzieci, by jak najszybciej przywiązać je do swojej marki. Inwestują setki milionów euro w reklamę skierowaną do młodych konsumentów. Żadna z firm nie bierze jednak odpowiedzialności za problem otyłości wśród najmłodszych. A problem ten wciąż narasta.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.