Smartfony prowadzą do rozwoju cyfrowej demencji

Opublikowano: 23.11.2021 | Kategorie: Świat komputerów, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1714

Urządzenia cyfrowe obniżają poziom koncentracji, zmniejszają zdolności poznawcze i negatywnie wpływają na umiejętności werbalne danej osoby. Tak przynajmniej twierdzi Manfred Spitzer, neurobiolog, kierownik Katedry Psychiatrii na Uniwersytecie w Ulm, niezależny ekspert w Klinice Verba Mayr.

W założeniu gadżety miały ułatwiać nam życie, ale ich podstępnym niebezpieczeństwem jest to, że ich użycie prowadzi do stopniowego niszczenia połączeń nerwowych z powodu braku stresu w mózgu. Potem w efekcie tego zjawiska następuje otępienie cyfrowe – choroba, której towarzyszą zaburzenia pamięci, trudności w postrzeganiu informacji i braku krytycznego myślenia.

Smartfony i tablety są szczególnie niebezpieczne dla młodszego pokolenia. Mózg rozwija się bardzo aktywnie w dzieciństwie dzięki uczeniu się, a elektronivzne gadżety szkodzą procesowi edukacyjnemu. W ramach profilaktyki demencji cyfrowej u dzieci specjalista radzi rodzicom wyłączenie urządzeń elektronicznych z procesu uczenia się i ograniczenie czasu spędzanego przez dzieci w Internecie.

Dla dorosłych, którzy nie mogą całkowicie wykluczyć gadżetów ze swojego życia, polecany jest cyfrowy detoks. Pomaga on przywrócić prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Zdaniem eksperta, jedna czwarta osób, które oglądały telewizję dłużej niż trzy godziny dziennie, nie ukończyła szkoły, a tylko 10% z nich uzyskało wyższe wykształcenie. Oznacza to, że urządzenia cyfrowe zakłócają szczytowy rozwój umysłowy i przyczyniają się do wczesnej demencji.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Dandi1981 23.11.2021 18:18

    To tu jest cos nie tak bo mam syna 10letniego od niemowlaka laptopy telefony pisze na klawiaturze z predkoscia swiatla nie patrzy na litery (zna ich rozklad z zamknietymi oczami) potrafi zapamientac wszystkie flagi swiata, wiec zapamientywanie nie ucierpialo u niego a wrecz przeciwnie ma bardzo dobra pamiec.
    W szkole dobrze sie uczy a pisanie na czatach nauczylo go ortografi.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.