Służby zajmą się szarą strefą

Opublikowano: 05.09.2017 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 815

Ministerstwo Finansów zamierza ostrzej walczyć ze wciąż istniejącą w Polsce szarą strefą, a ma w tym pomóc zwiększenie uprawnień służb mogących nakładać kary na nieuczciwych przedsiębiorców. Dotąd mogli to czynić jedynie urzędnicy skarbowi, natomiast według najnowszego projektu taką możliwość otrzymaliby także policjanci, strażnicy miejscy oraz inspektorzy handlowi, co zdaniem ekspertów musiało by się wiązać z ich większym finansowaniem.

Zmiany proponowane przez resort finansów nie są jeszcze dokładnie określone, stąd nie jest znana chociażby definicja „notorycznego” nie wydawania klientom paragonów poświadczających legalną sprzedać towarów przez sprzedawcę. Wiadomo jednak, że w tym przypadku interwencję będą mogli w przyszłości podjąć nie tylko urzędnicy skarbowi. Rzecz ma się mieć podobnie także chociażby w przypadku firm korzystających z paliwa kupionego w szarej strefie, które będą tracić licencje transportowe lub urzędową koncesję na sprzedaż alkoholu.

Skuteczniejsza walka z szarą strefą ma być możliwa dzięki nowym uprawnieniom dla pozostałych służb. Dzięki takim zmianom kary na nieuczciwych przedsiębiorców będzie mógł nałożyć nie tylko wspomniany urzędnik skarbowy, lecz również policjant, strażnik miejski lub inspektor handlowy. Ma to pozwolić głównie na walkę ze sprzedażą nierejestrowaną w kasach fiskalnych, w czym miałaby dodatkowo pomóc zakupy w charakterze „tajemniczego klienta” przez uprawnione do tego osoby.

Eksperci wypowiadają się pozytywnie na temat zmian proponowanych przez Ministerstwo Finansów, ale zwracają uwagę na pewne niedociągnięcia. Obarczanie służb dodatkowymi uprawnieniami, z których dotąd korzystał tylko fiskus, musiałoby się bowiem wiązać z przekazaniem im większej liczby środków na bieżącą działalnośc.

Na podstawie: Forsal.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. cacor 05.09.2017 13:19

    Walka, ciągła walka – wieczne kary i obostrzenia….
    A może w końcu zachęcić przedsiębiorców do legalnego działania?
    1. ZUS płacony dopiero po uzyskaniu dochodu.
    2. Proste prawo podatkowe.
    3. Niższe podatki dochodowe.

    Czy rządzący myślą, że ludzie są w szarej strefie bo lubią? Nie! Bo muszą…

  2. emigrant001 05.09.2017 13:56

    zakupy w charakterze „tajemniczego klienta” wykończą ten nieszczęsny kraj do reszty. Będzie więcej urzędników, więcej środków przymusu, większe kary i więcej wszystkiego!!!! Lemingi będą zachwycone.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.