Służby specjalne atakują Mudżahedinów Ludowych

IRAK. 8 kwietnia irackie służby specjalne zaatakowały obóz Ashraf, położony na południowy-wschód od Bagdadu, stanowiący główną siedzibę irańskiej grupy opozycyjnej Mudżahedini Ludowi. Irackie władze podały, że 3 osoby zginęło, a 14 zostało rannych. Według Amerykańskiego Komitetu na rzecz Mieszkańców Obozu Asraf (U.S. Committee for Camp Ashraf Residents) z siedzibą w Waszyngtonie śmierć poniosło aż 20 osób, a telewizja Al-Arabija podała liczbę 9 zabitych.

Stany Zjednoczone przekazały odpowiedzialność za bezpieczeństwo w bazie na ręce władz irackich w lutym 2009 roku. Blisko 3 tysiące 400 mieszkańców obozu – w tym bojownicy grupy i ich rodziny – skarży się, że są od tamtej pory obiektem ciągłych represji ze strony proirackiego rządu premiera Nuriego al-Maliki, który zapowiedział, że będzie dążył do usunięcia z kraju wszystkich grup o charakterze zbrojnym, zagrażających stabilności Iraku. W wypowiedzi dla Al-Arabija rzecznik irackiego rządu Ali Al-Dabbagh nazwał obecność Mudżahedinów Ludowych na terenie kraju bezprawną.

Zaniepokojenie działaniami władz Iraku wyraziły amerykański Departament Stanu, Departament Obrony, ambasada USA w Iraku, Dowództwo Amerykańskich Sił Zbrojnych w Iraku oraz Organizacja Narodów Zjednoczonych. Apeluję do rządu irackiego o powściągliwość i wywiązywanie się ze swoich zobowiązań – powiedział przebywający w Mosulu Sekretarz Obrony Robert Gates. Rzecznik Departament Stanu Mark Toner podkreślił w oświadczeniu, że administracja Baracka Obamy jest głęboko zaniepokojona doniesieniami o zabitych i rannych. Zdaniem Mudżahedinów Ludowych atak na ich obóz jest pogwałceniem międzynarodowego prawa i porozumień.

Mudżahedini Ludowi to organizacja polityczno-militarna założona w 1964 roku przez oficerów i żołnierzy krytycznych wobec rządów irańskiego szacha Rezy Pahlawiego. W 1979 roku brali udział w obaleniu monarchii. Później Mudżahedini stanęli do walki o władzę z radykalnymi islamistami, skupionymi wokół ajatollaha Chomeiniego. Działali na emigracji, początkowo we Francji, potem w Iraku. Mudżahedini łączą w swojej ideologii elementy marksistowskie i islamskie.

Opracowanie: Szymon Martys
Źródło: Lewica