Służby coraz chętniej przeglądają billingi i podsłuchują

Opublikowano: 30.07.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1541

Policja i inne służby coraz chętniej sięgają po billingi telefoniczne polskich obywateli oraz po podsłuchy. Tylko w ubiegłym roku policjanci uzyskali dostęp do blisko 1,1 miliona danych telekomunikacyjnych, czyli o 100 tysięcy więcej niż rok wcześniej. Jest to możliwe dzięki regulacjom pozwalającym na taką możliwość niezależnie od rodzaju popełnionego przestępstwa.

„Dziennik Gazeta Prawna” alarmuje, że służby niezwykle chętnie sięgają po dane telekomunikacyjne Polaków. Przez cały 2020 rok uzyskały one dostęp do informacji o blisko 1,1 mln użytkowników sieci telefonicznych, a więc o 100 tys. więcej niż w 2019 roku. Ogółem służbom przekazano blisko 1,6 mln danych, które dotyczyły także aktywności internetowej.

W blisko 70 proc. przypadków o udostępnienie im informacji zwracają się policjanci. Wszystko za sprawą niezwykle liberalnych przepisów, dzięki którym służby mogą otrzymywać dane o obywatelach bez względu na rodzaj przestępstwa. Na dodatek możliwe jest to również w przypadku powództwa prywatnego. Od kilku lat zwracano zresztą uwagę na towarzyszące temu nadużycia.

Wzrosły nie tylko przypadki sięgania po billingi telefoniczne. W ubiegłym roku założono w Polsce więcej podsłuchów mimo wyraźnego spadku liczby przestępstw. Policja wnioskowała o taką możliwość blisko 10 tys. razy, co miało rzekomo pomóc w wykryciu blisko 1,5 tys. przestępstw.

Na podstawie: Money.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

 1. Illa137 31.07.2021 08:16

  Jak sprawdzić czy mam telefon na podsłuchu?

 2. kozik 31.07.2021 09:25

  @Illa137
  Podsłuchu w infrastrukturze nie wyłapiesz.
  Podsłuch fizyczny w telefonie-można np. tak:
  https://edwardsnowden.substack.com/p/ns-oh-god-how-is-this-legal
  (ale tracisz gwarancję, możesz zniszczyć sprzęt, itp.)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.