Służby chętnie podsłuchują Polaków

Opublikowano: 15.07.2020 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 801

Resort Zbigniewa Ziobry złożył coroczne sprawozdanie przed obliczem Senatu. Interesujące jest w nim to, jak często organy ściągania zakładały podsłuchy.

Okazuje się, że w 2019 roku niemal 6 tysięcy razy wdrażano procedurę inwigilacji, przede wszystkim podsłuchów. To nieco mniej niż w roku poprzednim, o 377. Część wniosków o kontrolę operacyjna została odrzucona: sądy nie zgodziły się inwigilację 25 osób, zaś prokuratura odrzuciła 103 wnioski.

Największe zapotrzebowanie na podsłuchy przejawiła policja i ona złożyła 4322 osób, z tego zaś wszczęto 1300 śledztw, co o niczym nie świadczy, ponieważ kontrole mogą trwać wiele miesięcy, a śledztwa wszczęte na podstawie uzyskanych danych mogą być podjęte w latach przyszłych. Drugą służba, która gustowała w podsłuchach i inwigilacji była Straż Graniczna, jednak ta i inne struktury nie informują, ile śledztw wszczęto na podstawie danych uzyskanych z inwigilacji w różnej formie. 384 osobami była na tyle zainteresowane Centralne Biuro Antykorupcyjne, że uznało za niezbędne wystąpić o podsłuchy i śledzenie podejrzanych.

Owiana ponurą sławą Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wystąpiła o podsłuch w stosunku do 206 osób, a przynajmniej tyle oficjalnie zgłoszono. Służba Kontrwywiadu Wojskowego chciała dowiedzieć się czegoś z podsłuchiwania i inwigilacji 196 osób. Najmniej wścibska była Krajowa Administracja Skarbowa, która wystąpiła o opisane formy obserwacji zaledwie siedem razy. Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, ani SOP, ani Biuro Nadzoru Wewnętrznego nie występowały o zgodę na podsłuchy i inwigilację, podobnie jak Agencja Wywiadu i Służby Wywiadu Wojskowego. A przynajmniej, jak słusznie wskazuje GW, brak jest oficjalnych danych o kontroli operacyjnej.

Dziewięć służb może stosować podsłuch. Do 5 dni za zgoda prokuratora, ponad pięć dni, za zgodą sądu. To jednak z podstawowych metod zbierania danych w walce np. z przestępczością zorganizowaną. Czy podsłuchy używane są w walce politycznej – tego na pewno nie ma w oficjalnych sprawozdaniach.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Arcetron
Użytkownik
Arcetron

Interesujący jest fakt ze te służby które powinny inwigilować nie wnosiły o pozwolenie o podsłuch ? Albo maja egzotyczna technologie o czym cicho sza i robią to bezprawnie , albo maja tajna technologie :-) do podsłuchów wszystkich jednocześnie . . .