Służby chętnie podsłuchują Polaków

Opublikowano: 15.07.2020 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 664

Resort Zbigniewa Ziobry złożył coroczne sprawozdanie przed obliczem Senatu. Interesujące jest w nim to, jak często organy ściągania zakładały podsłuchy.

Okazuje się, że w 2019 roku niemal 6 tysięcy razy wdrażano procedurę inwigilacji, przede wszystkim podsłuchów. To nieco mniej niż w roku poprzednim, o 377. Część wniosków o kontrolę operacyjna została odrzucona: sądy nie zgodziły się inwigilację 25 osób, zaś prokuratura odrzuciła 103 wnioski.

Największe zapotrzebowanie na podsłuchy przejawiła policja i ona złożyła 4322 osób, z tego zaś wszczęto 1300 śledztw, co o niczym nie świadczy, ponieważ kontrole mogą trwać wiele miesięcy, a śledztwa wszczęte na podstawie uzyskanych danych mogą być podjęte w latach przyszłych. Drugą służba, która gustowała w podsłuchach i inwigilacji była Straż Graniczna, jednak ta i inne struktury nie informują, ile śledztw wszczęto na podstawie danych uzyskanych z inwigilacji w różnej formie. 384 osobami była na tyle zainteresowane Centralne Biuro Antykorupcyjne, że uznało za niezbędne wystąpić o podsłuchy i śledzenie podejrzanych.

Owiana ponurą sławą Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wystąpiła o podsłuch w stosunku do 206 osób, a przynajmniej tyle oficjalnie zgłoszono. Służba Kontrwywiadu Wojskowego chciała dowiedzieć się czegoś z podsłuchiwania i inwigilacji 196 osób. Najmniej wścibska była Krajowa Administracja Skarbowa, która wystąpiła o opisane formy obserwacji zaledwie siedem razy. Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, ani SOP, ani Biuro Nadzoru Wewnętrznego nie występowały o zgodę na podsłuchy i inwigilację, podobnie jak Agencja Wywiadu i Służby Wywiadu Wojskowego. A przynajmniej, jak słusznie wskazuje GW, brak jest oficjalnych danych o kontroli operacyjnej.

Dziewięć służb może stosować podsłuch. Do 5 dni za zgoda prokuratora, ponad pięć dni, za zgodą sądu. To jednak z podstawowych metod zbierania danych w walce np. z przestępczością zorganizowaną. Czy podsłuchy używane są w walce politycznej – tego na pewno nie ma w oficjalnych sprawozdaniach.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Admin WM 15.07.2020 10:04

    Bardziej interesująca będzie skala szpiegowania w 2020 r. podczas „stanu epidemii”.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.