Słowenia ma zalegalizować małżeństwa homoseksualne

Opublikowano: 12.07.2022 | Kategorie: Prawo, Seks i płeć, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1145

Trybunał Konstytucyjny Republiki Słowenii nakazał parlamentowi przyjęcie w ciągu sześciu miesięcy nowych przepisów, dotyczących legalizacji małżeństw homoseksualnych i adopcji dzieci przez osoby tej samej płci. Sędziowie uznali, że dotychczasowe prawo nie powinno było zakazywać zawierania takich związków z powodu tradycyjnego charakteru rodziny.

Dekadę temu Słoweńcy odrzucili w referendum zrównanie ze sobą małżeństw heteroseksualnych i związków osób tej samej płci. Teraz Trybunał Konstytucyjny orzekł jednak, że obowiązujące prawo w tej kwestii jest niezgodne z ustawą zasadniczą.

Zdaniem sędziów ma bowiem miejsce dyskryminacja homoseksualistów, która „nie może być uzasadniona tradycyjnym znaczeniem małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety ani specjalną ochroną rodziny”.

Tym samym słoweński parlament dostał pół roku na zmianę obowiązujących obecnie przepisów. Będzie więc musiał zarówno zalegalizować małżeństwa homoseksualne, jak i możliwość adopcji przez nie dzieci.

Liberalny Minister ds. pracy, rodziny, spraw społecznych i równych szans Luka Mesec twierdzi, że odpowiednie regulacje zostaną przygotowane w ciągu najbliższych dwóch albo trzech tygodni. Prawicowa opozycja uważa natomiast wyrok za nie mający uzasadnienia w obowiązującej ustawie zasadniczej.

Na podstawie: Demokracija.si, RMF24.pl, DoRzeczy.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.