Słowenia demontuje mur na granicy

Opublikowano: 13.06.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1101

Słowenia usuwa ogrodzenie wzniesione na granicy z Chorwacją, którego zadanie było powstrzymanie fali nielegalnej imigracji. Ministerstwo spraw wewnętrznych potwierdziło, że demontaż bariery ma zostać zakończony do końca roku.

Ogrodzenie zostało wzniesione w związku z ruchami migracyjnymi w 2015 roku. Obejmuje prawie 200 kilometrów z 670-kilometrowej granicy z Chorwacją. Bariera miała zapobiegać nielegalnemu przekraczaniu granicy.

Demontaż ogrodzenia granicznego jest częścią umowy koalicyjnej, którą nowy liberalny premier Robert Golob zawarł z socjaldemokratami i lewicowym ugrupowaniem Levica. W przyszłości granica z Chorwacją ma być monitorowana za pomocą kamer i dronów. Centrolewicowy rząd Goloba sprawuje władzę od paru dni. Jest więc to jedna z pierwszych decyzji nowego gabinetu.

Według danych słoweńskiego MSW, wzdłuż granicy z Chorwacją Słowenia ma 135 372 metrów drewnianych paneli i 60 595 metrów ogrodzenia z drutu kolczastego, które do tej pory kosztowały 23,25 mln euro, a do tego kolejne 3,6 mln euro wydano na konserwację bariery.

Instalację ogrodzenia rozpoczęto w szczytowym momencie kryzysu migracyjnego w 2015 roku i okresowo uzupełniano je, a drut kolczasty zastępowano panelami.

Żeby usunąć ogrodzenie konieczny będzie przetarg. Tatjana Bobnar, minister spraw wewnętrznych w nowym rządzie, oświadczyła niedawno w parlamencie, że fizyczne przeszkody na granicy z Chorwacją zostaną zastąpione kamerami i dronami, aby zapobiec nielegalnemu wjazdowi migrantów.

Decyzja ta, w obliczu światowego kryzysu żywnościowego, który może wkrótce stymulować wysoką imigrację z krajów Afryki Północnej, wydaje się dość ryzykowna. Takiego właśnie ruchu od słoweńskiego rządu oczekiwały organizacje zajmujące się przerzucaniem imigrantów na stronę europejską.

Poprzedni prawicowy rząd utrzymywał konserwatywny kurs wobec imigracji i otwarcie nawoływał do ochrony granic i porzucenia tzw. kultury gościnności. Janez Janša, gdy jego ugrupowanie przegrało wybory do parlamentu, musiał oddać władzę. 1 czerwca na stanowisku premiera zastąpił go Robert Golob.

Źródło: Euroislam.pl

4

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.