Słowacja przygotowuje się do Slovexitu?

Opublikowano: 17.02.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 618

Inicjatorzy Slovexitu zebrali już połowę z niezbędnych 350 tys. podpisów.

Na Słowacji rozpoczęła się zbiórka podpisów pod petycją o referendum w sprawie wyjścia państwa z UE. Mimo że pomysł „rozwodu” z UE forsują opozycyjne partie parlamentarne, znajduje coraz większe poparcie wśród mieszkańców. Ludzie czekają na rozwiązanie wewnętrznych problemów, a przyczyny bezczynności władz dostrzegają w brukselskiej biurokracji i zaniedbaniu interesów państwa na szczeblu unijnych władz.

Inicjatorem zbiórki podpisów o referendum w sprawie wystąpienia Słowacji z UE jest Kotleba — Partia Ludowa Nasza Słowacja. Jak poinformował gazetę Izwiestija wiceprzewodniczący partii Milan Ugrik, mieszkańcy kraju aktywnie poparli tę inicjatywę — połowa niezbędnych do przeprowadzenia plebiscytu podpisów została zebrana.

Przypuszczamy, że Słowacja nie będzie mogła wystąpić z UE przed 2020 rokiem. W pierwszej kolejności trzeba zebrać niezbędną liczbę podpisów pod petycją (350 tys. zgodnie z Konstytucją — Izwiestija), po czym jest możliwe przeprowadzenie referendum. Długotrwały będzie także sam proces wystąpienia Słowacji z UE. Być może nasza inicjatywa będzie nawet zbędna, jeśli inne kraje, na przykład Francja w przypadku zwycięstwa Marine Le Pen, postanowią opuścić Unię. Wówczas organizacja w ogóle może runąć jak domek z kart — podkreślił Milan Ugrik.

Według słów polityka UE początkowo skupiała się na wzajemnie korzystnej współpracy gospodarczej państw europejskich, lecz później organizacja zamieniła się w scentralizowaną strukturę, która, grożąc sankcjami, naciska na swoich członków.
W organach unijnych Słowacja ma zbyt małe przedstawicielstwo, aby wpływać na decyzje organizacji. Kraj musi dostosowywać się do obcego prawa, które często szkodzi jego interesom narodowym — podkreślił słowacki parlamentarzysta.

Wyjście z UE w tej czy innej postaci popierają trzy partie słowackiego parlamentu: Kotleba — Partia Ludowa Nasza Słowacja, My, rodzina oraz Swoboda i Solidarność. Łącznie w organie ustawodawczym kraju mają 43 miejsca ze 150.

Wcześniej przewodniczący partii My, rodzina Boris Kollar oznajmił, że jeśli Bruksela będzie w dalszym ciągu realizować kurs na centralizację, jego partia poprze wyjście kraju z UE. Co się tyczy partii Swoboda i Solidarność, w swoim programie politycznym domaga się reformy UE i odzyskania możliwości podejmowania decyzji w kluczowych kwestiach przez państwa członkowskie.

Jak podkreśla ekspert Towarzystwa Badań nad Europą Środkową i Wschodnią Michaił Ondrejczyk, opowiadające się za wyjściem z UE lub zmianą modelu stosunków z Brukselą partie opozycyjne zaczynają przyciągać słowackich wyborców. Biorąc pod uwagę, że kolejne wybory parlamentarne w kraju odbędą się w 2020 roku, te siły mogą uzyskać znaczne wsparcie wyborców.

Proeuropejskie partie nie chcą rozwiązywać głównych problemów wewnętrznych. Przede wszystkim chodzi o bezrobocie i odpływ aktywnej zawodowo ludności. Jest to główna przyczyna rosnącego niezadowolenia w społeczeństwie. Z tego powodu UE jest odbierana negatywnie przez wielu Słowaków. Poza tym ludziom nie podoba się rozwinięta biurokracja i centralizacja UE — powiedział politolog.

Potwierdzają to sondaże opinii publicznej, które pokazują stopniowy wzrost wsparcia dla partii opozycyjnych.

Na razie jest za wcześnie na mówienie o zakrojonym na dużą skalę Slovexicie, jednak tendencje antyintegracyjne w słowackim społeczeństwie są coraz bardziej widoczne. W przypadku pogorszenia sytuacji gospodarczej w kraju i dalszej centralizacji UE Bratysława w pełni może pójść za przykładem Londynu.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.