Słońce zmienia powierzchnię Księżyca intensywniej niż sądzono

Opublikowano: 07.09.2021 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 2087

Drobne nanocząsteczki żelaza, w przeciwieństwie do jakiejkolwiek naturalnej formy istnienia tego materiału na Ziemi, są wszechobecne na powierzchni Księżyca, a naukowcy starają się zrozumieć przyczynę tych różnic. Nowe badania prowadzone przez doktoranta Christiana J. Tai Udovicica z Uniwersytetu Północnej Arizony w USA ujawniają ważne nowe szczegóły, które pomagają zrozumieć zaskakująco wysoką aktywność powierzchni Księżyca.

W swoim artykule naukowcy wykazali, że promieniowanie słoneczne może być ważniejszym źródłem księżycowych cząstek żelaza niż wcześniej sądzono. Zderzenia asteroid i promieniowanie słoneczne wpływają na Księżyc w wyjątkowy sposób, ponieważ Księżyc nie posiada ochronnego pola magnetycznego i atmosfery, które zmniejszałyby wpływ podobnych efektów w przypadku Ziemi.

Zarówno asteroidy, jak i promieniowanie słoneczne erodują księżycowe skały i glebę, tworząc nanocząsteczki żelaza, które mogą być wykrywane przez pokładowe instrumenty naukowe orbiterów księżycowych. W badaniu wykorzystano dane zebrane przez NASA i japońską sondę JAXA, aby określić, jak szybko nanocząstki żelaza tworzą się na Księżycu w czasie.

„Od dawna wierzyliśmy, że wiatr słoneczny ma tylko niewielki wpływ na ewolucję powierzchni Księżyca, podczas gdy w rzeczywistości może być najważniejszym czynnikiem w tworzeniu nanocząstek żelaza” – powiedział Udovicic. „Ponieważ żelazo pochłania dużo światła, nawet bardzo małe ilości tych cząstek można wykryć z bardzo dużych odległości – co czyni je doskonałym wskaźnikiem zmian zachodzących na powierzchni Księżyca”.

Ku zaskoczeniu naukowców mniejsze nanocząsteczki żelaza formowały się w tym samym tempie, w jakim powstały uszkodzenia promieniowania próbek zebranych przez astronautów misji księżycowej Apollo – a to wskazuje, że Słońce było mocno zaangażowane w ich powstawanie, podsumowują autorzy.

Praca na temat słonecznej erozji Księżyca została opublikowana w czasopiśmie „Geophysical Research Letters”.

Na podstawie: Agupubs.onlinelibrary.wiley.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.