Słońce jest zdolne do superrozbłysków

Opublikowano: 05.12.2015 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 412

Nowe badania sugerują, że Słońce jest zdolne do wyemitowania superrozbłysku. Grupa naukowców pracująca pod kierunkiem uczonych z University of Warwick zaobserwowała pozasłoneczny superrozbłysk o wzorcu podobnym do rozbłysków słonecznych. Superrozbłyski są tysiące razy potężniejsze od rozbłysków i często są obserwowane na innych gwiazdach.

Odkryta przez Teleskop Keplera KIC9655129 jest znana z emisji superrozbłysków. Teraz naukowcy, którzy obserwowali tę gwiazdę sugerują, że podobieństwa pomiędzy zaobserwowanym na niej superrozbłyskiem, a rozbłyskami słonecznymi mogą wskazywać na ten sam mechanizm powstawania takich zjawisk. To zaś sugeruje, że na Słońcu również może dochodzić do superrozbłysków. Typowe rozbłyski słoneczne mają energię podobną do tej, jaka zostałaby uwolniona podczas eksplozji bomby o mocy 100 milionów megaton. Wyemitowany ze Słońca superrozbłysk mógłby być 10-krotnie silniejszy. Gdyby taki rozbłysk został skierowany w stronę Ziemi “miałoby to katastrofalne skutki. Systemy GPS i komunikacji radiowej zostałyby uszkodzone, doszłoby do zniszczeń sieci energetycznych spowodowanych indukcją prądu. Na szczęście – opierając sie na dotychczasowych obserwacjach Słońca – możemy stwierdzić, że pojawienie się superrozbłysku na Słońcu jest niezwykle mało prawdopodobne” – mówi Chloe Pugh, szefowa grupy badawczej z University of Warwick.

“Podczas rozbłysku zwykle obserwujemy gwałtowny wzrost intensywności, a następnie stopniowy jej spadek. Zwykle spadek przebiega liniowo, czasem jednak dochodzi do widocznych skoków zwanych pulsacjami quasi-okresowymi (QPP). Wykorzystaliśmy techniki zwane analizą falek i modelowaniem Monte Carlo do zbadania okresu i istotności statystycznej QPP. Gdy dopasowaliśmy model do krzywej światła rozbłysku mogliśmy opisać dwie fazy spadku i dwie okresowości. Okresowości trwały 78 i 32 minuty. Ich właściwości, takie jak np. czas rozpadu, wskazują, że są niezależne. Najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem istnienia dwóch niezależnych okresowości jest przyjęcie, że QPP są powodowane przez oscylacje magnetohydrodynamiczne, które często obserwuje się w rozbłyskach słonecznych. To zaś wskazuje, że ten sam proces fizyczny bierze udział w powstawaniu rozbłysków słonecznych i superrozbłyskó gwiezdnych. To zaś potwierdza hipotezę, że Słońce może emitować potężne niszczące rozbłyski” – mówi doktor Anne-Marie Broomhall.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: ScienceNewsLine.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. piqlis 05.12.2015 20:08

  Nie jestem specjalistą, ale myślę że to właśnie Słońce może być przyczyną zarówno szczęścia jak i nieszczęścia naszej cywilizacji, mówiąc o nieszczęściu mam na myśli zgon całej elektroniki, natomiast “szczęście tego nie szczęścia” będzie polegało na odrodzeniu się naszej cywilizacji od nowa, bez pieniędzy, bez wojen, bez banków, bez nienawiści.

 2. Piechota 06.12.2015 16:47

  Zdaje się, że w większości elektrowni jądrowych w razie uszkodzenia nawet całej elektroniki nie musiałoby to być równoznaczne z katastrofą lub poważniejszą awarią. Muszą istnieć “ręczne” systemy “hamowania”.

 3. mr_craftsman 06.12.2015 16:53

  Właśnie taki super-rozbłysk najprawdopodobniej był przyczyną zakończenia epoki lodowcowej ~12tys. lat temu.
  Masowe topnienie lodu było spowodowane silną jonizacją i zjawiskiem super-burz.
  Możliwe nawet, że większość lodu stopniała w okresie kilku tygodni.

  Stąd legendy o potopie, pozostawione gdzieniegdzie antyczne podziemne miasta i schrony do ochrony przed trwającymi tygodnie burzami, idealnie zachowane mamuty, etc.

 4. Piechota 06.12.2015 17:37

  Taki “reset” to może byłby właśnie ratunek dla gatunku ludzkiego.

 5. piqlis 08.12.2015 23:19

  Słoneczko pokazało do czego jest zdolne już w 1859 uszkadzając dużą część sieci telegraficznej (dla ówczesnych mieszkańców ziemi nie stanowiło to dużego problemu, teraz podobna w sile samoistna indukcja prądu, we wszelkich magnetycznych nośnikach i przewodach energetycznych spowodowała by katastrofę na skale globalną, tak jak napisał “piechota” zapewne doszłoby do “resetu cywilizacyjnego”) następny przypadek niedużej burzy magnetycznej zanotowano w 1989 w Kanadzie, gdzie została uszkodzona spora część trakcji energetycznych w Quebecu. Niestety nie istnieje żadna ochrona przed burzami magnetycznymi o amplitudzie kilkadziesiąt razy większej niż obecnie obserwujemy, takie coś wywołuję w każdym kawałku ziemskiego metalu samoistną indukcję paląc po drodze wszystkie urządzenia elektroniczne bez wyjątku, dodatkowo pada nawigacja, zamazują się wszystkie nośniki danych oraz pali się większość transformatorów sieci energetycznej, a pozostałe przy życiu natychmiast ulegają zniszczeniu z powodu przeciążenia, ciekawostką jest również fakt że po tak dużej burzy magnetycznej zupełnie ustanie transport, zaopatrzenie a nawet podróżowanie, ponieważ grubo ponad 90% proc aut będzie miało uszkodzoną elektronikę lub zapłon.
  Osobiście nie podchodziłbym do tego wydarzenia aż tak dramatycznie ponieważ z przekroju czasu mogłoby się okazać że skutki tej katastrofy byłyby bardzo pozytywne, życie bez banków, bez długów, bez smrodliwych samochodów, i atomowych elektrowni zmieniłoby zupełnie kierunek myślenia
  i priorytety ziemskiego gatunku. 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.