Słodziki mogą zwiększać ryzyko zawałów serca i udarów

Opublikowano: 13.09.2022 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 867

Sztuczne słodziki nie są zdrową alternatywą dla cukru. Najnowsze badanie wykazało, że mogą prowadzić do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Szkoda wynikająca z dodawania cukru do żywności jest od dawna znana. Jego zła reputacja sprawia, że zarówno konsumenci, jak i producenci sięgają po sztuczne słodziki, tj. aspartam, sukralozę, sacharynę itp. Jednak te substytuty nie są nieszkodliwe.

Niektóre badania pokazują, że zwiększają ryzyko zachorowania na cukrzycę i zachęcają do rozprzestrzeniania się bakterii opornych na antybiotyki. Nowe negatywne skutki słodzików zostały opisane w artykule francuskich naukowców opublikowanym w czasopiśmie „BMJ”.

Zespół Mathilde Touvier z Sorbonne University Paris North prześledził wpływ substytutów cukru na zdrowie ponad 103 tys. Francuzów uczestniczących w badaniu klinicznym NutriNet-Santé. Próba obejmowała mężczyzn i kobiety w średnim wieku 42 lata. W ciągu sześciu miesięcy odnotowywali trzy razy (przez dwa dni robocze i jeden dzień wolny) szczegółowe dane dotyczące całej zjedzonej żywności i wypitych napojów. Słodziki spożywało około 37 procent z nich.

Śledząc dokumentację medyczną uczestników przez kolejne lata, naukowcy odnotowali około 1500 ostrych problemów sercowo-naczyniowych, w tym ataki niedokrwienne, zawały serca i udary. Jednocześnie osoby spożywające słodziki miały o 9 procent wyższe ryzyko zachorowania na takie schorzenia, a 18 procent na choroby naczyniowo-mózgowe związane z dopływem krwi do mózgu. Ponadto autorzy zauważyli możliwą różnicę w działaniu różnych słodzików. Na przykład stosowanie aspartamu wiązało się z większą częstością występowania problemów naczyniowo-mózgowych, podczas gdy sukraloza i acesulfam potasu wiązały się z chorobą wieńcową serca.

„To pokazuje, że suplementy diety, które są spożywane przez miliony ludzi każdego dnia i które są obecne w tysiącach produktów spożywczych, nie mogą być uważane za zdrową i bezpieczną alternatywę dla cukru” – podsumowują naukowcy.

Warto dodać, że ich badanie wykazało jedynie korelację między stosowaniem słodzików a ryzykiem chorób układu krążenia. Nie wyklucza się całkowicie wpływu innych czynników, a tym bardziej nie wskazuje mechanizmu takiego działania.

Autorstwo: tallinn
Na podstawie: BMJ.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.