Śledztwo MTK przeciw Rosji i Gruzji ws. zbrodni wojennych

Wiceprokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Fatou Bensouda ogłosiła, że podczas wojny rosyjsko-gruzińskiej w 2008 roku miało dojść do zbrodni wojennych i jest w posiadaniu dowodów, które na to wskazują. Podczas tamtego konfliktu zbrojnego obie strony miały przyczynić się do ludobójstwa.

Międzynarodowy Trybunał Karny skupi się na dwóch sprawach. Pierwsza z nich dotyczy działań bojowników Osetii Południowej, którzy prawdopodobnie przy wsparciu rosyjskich wojsk doprowadzili do śmierci od 51 do 113 gruzińskich cywilów. Druga sprawa dotyczy ataku gruzińskich żołnierzy na rosyjskie siły pokojowe, w wyniku którego zginęło 10 osób a 30 zostało rannych.

Sąd międzynarodowy rozpocznie dochodzenie ponieważ ani Gruzja, ani Rosja nie doszły do jakichkolwiek wniosków w swoich dochodzeniach krajowych. Tymczasem ofiary wydarzeń sprzed 7 lat wciąż domagają się sprawiedliwości. Ruch Międzynarodowego Trybunału Karnego został dobrze przyjęty przez organizacje praw człowieka.

Prokurator Fatou Bensouda prowadzi również wstępne dochodzenia w sprawie wojny na Ukrainie, Afganistanie, Iraku oraz w Palestynie i bada konflikty pod kątem popełnionego ludobójstwa. W przypadku Palestyny władze Izraela, obawiając się sądu, zagroziły w przeszłości że będą domagały się zlikwidowania Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Na podstawie: WSJ.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl