Śledź, czyli aby było trudniej zgadnąć

Opublikowano: 14.03.2020 | Kategorie: Prawo, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 273

Pamiętam z dzieciństwa taką zagadkę: Co to jest – wisi na ścianie, zielone i piszczy? To jest śledź. Dlaczego wisi na ścianie? Bo go powiesili. Dlaczego zielone? Bo go pomalowali. A dlaczego piszczy? Żeby było trudniej zgadnąć. Byłoby śmieszne, gdyby nie to, że taką metodą rządzący piszą akty prawne.

Umieściliśmy moją teściową w domu opieki i dowidzieliśmy się z plotek, że podobno należy nam się dopłata (oj naiwni, naiwni). Zacząłem sprawdzać akty prawne (nic nam się nie należy) i znalazłem Rozporządzenie Rady Ministrów z lipca 2018 r. (dziennik Ustaw, poz. 1358) o opłatach za DPS. A tam jest taki passus: Osoba mieszkająca w rodzinie zwolniona jest z opłaty, jeśli dochody na osobę w rodzinie wynoszą „kryterium dochodowe” razy 300%. To kryterium wynosi 528 złotych.

528 × 300% = 1584 zł. Dlaczego nie napisać po polsku, że jest to 1584 zł tylko pisać 528 × 300%? Żeby było trudniej zgadnąć jak ze śledziem. A dlaczego nie pisać „razy 3” tylko „razy 300%”? To samo, śledź się kłania. W końcu nie każdy w PiS-ie wie, że 300% = 3. No i jak to wygląda: 3? A 300% to 300%! Krzywa rośnie! A jakby jeszcze napisać 3 × 100%? Ale hojni, panie, trzy razy po sto procent dali!

Ale to nie koniec ciekawostek rodem ze śledzia. To „kryterium” ustanowiono dwa lata temu i takie pozostało. W międzyczasie podniesiono emeryturę minimalną, zrobiono rewaloryzację emerytur (dwa razy) i cichcem milczkiem spora grupa emerytów straciła prawo do nieodpłatnego pobytu w DPS, bo ich dochody wzrosły, a kryterium nie.

Ciesz się babciu, ciesz, dostałaś większą emeryturę (o troszeczkę), ale twój darmowy pobyt w DPS szlag trafił. Od dziś bulić i nie piszczeć. A pobyt w domu opieki kosztuje dziś ok. 4.000 lub więcej. To jest taki „podarek morawiecki”: masz stówę, oddaj cztery koła.

Podobny trik zastosowano już wcześniej. Przed wyborami w 2015 roku PiS obiecywał podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8.000 zł. No i podniósł! Ale obwarował, że dotyczy to tylko zarabiających poniżej 600 zł brutto miesięcznie, czyli jakieś 500 zł netto. Czyli prawie nikogo. Ale podniesiono? Podniesiono! Dostali? Dostali! A mają? Nie mają.

Wisi na ścianie zielone i piszczy.

Autorstwo: Krzysztof Łoziński
Źródło: StudioOpinii.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.