SLD i RP chcą zmiany prawa o obrazie uczuć religijnych

Opublikowano: 23.03.2012 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1011

SLD popiera inicjatywę Towarzystwa Humanistycznego na rzecz zmiany przepisów, dotyczących obrazy uczuć religijnych. Sojusz i Towarzystwo postulują, by była ona ścigana z oskarżenia prywatnego, a nie jak obecnie – publicznego. Na zorganizowanej wspólnie 20 marca konferencji prasowej obie organizacje domagały się też zmniejszenia kary za obrazę uczuć religijnych.

Chodzi o słynny art. 196 kodeksu karnego, zgodnie z którym – “kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch”.

Na swojej stronie internetowej Towarzystwo Humanistyczne, które już prawie od 10 lat walczy o zmianę restrykcyjnych przepisów, wyraża satysfakcję, że “jego propozycja zmian w kodeksie karnym znalazła uznanie w oczach polityków SLD i została bez zmian włączona do szerszego projektu złożonego ostatnio w Sejmie przez klub SLD”. Własny projekt w tej sprawie ma również Ruch Palikota. RP chce uchylenia w całości art. 196 kk., jednak SLD proponuje rozwiązanie kompromisowe: “Przepis ten jest niezwykle ważnym przepisem, tworzy swoistego rodzaju porozumienie i stan pewnej zgody, że każdy może robić to, co uzna za stosowne w ramach pewnego obrębu. Ruch Palikota chce ten artykuł znieść, wykreślić, uchylić. My chcemy go zmienić” – komentuje Ryszard Kalisz.

Z kolei zdaniem Andrzeja Dominiczaka, prezesa TH, “wbrew temu, co większość Polaków sądzi, artykuł nie dotyczy tylko obrazy uczuć religijnych, ale też obrazy owych uczuć przez znieważenie. Nie dość, że nie chroni dostatecznie wolności, to stwarza jeszcze możliwość nadużyć. My proponujemy, by ograniczyć penalizację tylko do miejsc kultu, czyli kościołów, świątyń innych wyznań, procesji. Uważamy, że w tej postaci projekt jest kompromisowy.”

Po zmianach art. 196 kk. miałby otrzymać następujące brzmienie: „kto umyślnie obraża uczucia religijne innych osób poprzez publiczne znieważenie miejsca przeznaczonego do wykonywania obrzędów religijnych lub znajdującego się w tym miejscu przedmiotów czci religijnej podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności, albo karze pozbawienia wolności do 6 miesięcy. Ściganie przestępstwa określonego w paragrafie 1 odbywa się z oskarżenia prywatnego”.

Tekst projektu nowelizacji, złożony przez SLD w Sejmie, można pobrać klikając TUTAJ.

Opracowanie: Katarzyna Matuszewska
Źródło: Lewica


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. Il 23.03.2012 12:53

  A co z profanacją części ludzkich ciał przez kościół katolicki pod przykrywką kultu relikwi ?

  ” Cuda kościoła “:

  http://vegie.pl/topics63/3522.htm

  ” Święty napletek “:

  http://vegie.pl/topics5/77.htm

 2. egzopolityka 23.03.2012 14:30

  No bo chodzi o nadużycia władz, które nadmiernie ścigają z tego powodu. Żartobliwe wyśmianie się jest traktowane jak przestępstwo. W mojej sprawie toczy się śledztwo od kilku miesięcy, bo trzymałem w jednej ręce butelkę martini a w drugiej tablicę z napisem: “Bierzcie i pijcie z tego wszyscy, to jest bowiem kielich krwi mojej, która za was i za wielu będzie wychlana”

 3. rebelia 23.03.2012 17:15

  SLD próbuje wyjść z niebytu. Ale jakby przyszło co do czego, to znów leżeliby plackiem przed Watykanem.
  A takie ustawy o obrażaniu czegokolwiek zawsze będą okazją do nadużyć- zamiast debaty będziemy mieli popisy “obrażonych” skarżypytów, którzy nie przyjmują do wiadomości, że można mieć inne zdanie, inny światopogląd niż oni.

 4. Angel 24.03.2012 00:00

  SLD chce zmienić przepis ale go zachować. nie ma to jak tzw lewica. wszystkie przepisy o “obrazie” czci i godności osobistej, uczuć i innych pierdół powinny zostać zniesione. ktoś na mnie patrzy i obraził tym moją godność osobistą. dostanę odszkodowanie?

 5. oporowiec 24.03.2012 00:40

  debilny pomysł.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.