Ślązacy mobilizują się przed spisem powszechnym
Ruszający dziś Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 zmobilizował mieszkańców Śląska, z których wielu zamierza w spisie zadeklarować przynależność do narodowości śląskiej.
Jak informuje „Onet”, ruszający dziś Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 spowodował, że w sieci zaroiło się od apeli i wezwań do zadeklarowania w ramach spisu narodowości śląskiej, wiele osób deklaruje też, że taką narodowość wskaże w spisie. Osoby chcące zadeklarować narodowość śląską nie znajdą jej jednak wśród możliwych do wyboru opcji i będą musiały ją wpisać samodzielnie, wybierając opcję inne.
Do deklarowania narodowości śląskiej zachęcają politycy, organizacje społeczne i regionalne, a także grupy i strony w sieciach społecznościowych, propagujące i kultywujące kulturę śląską.
W sieciach społecznościowych stworzono z tej okazji wydarzenia, takie jak „W Spisie Powszechnym zadeklaruję narodowość śląską!” czy „Je żech Ślůnzok/Ślůnzoczka – deklaruja ślůnsko norodowość / Deklaruję narodowość śląską!”.
Wśród osób publicznych, zamierzających zadeklarować w spisie narodowość śląską, jest m.in pisarz i publicysta Szczepan Twardoch. W rozmowie z Onetem powiedział on, że uznanie Ślązaków za mniejszość narodową i śląskiego za język regionalny to „postulaty, których realizację wyobrazić sobie potrafię w obecnej sytuacji politycznej”.
W spisie powszechnym z 2011 roku narodowość śląską zadeklarowało 809 tys. osób, w tym roku Ślązacy chcą przebić ten wynik.
Narodowy spis powszechny to jedyne badanie na terenie Polski, dostarczające administracji publicznej, organom rządowym, instytucjom naukowym i badawczym pełnych informacji o stanie i strukturze demograficzno-społecznej oraz ekonomicznej. Badanie odbywa się co 10 lat. Obowiązek przeprowadzenia spisu powszechnego wynika też z międzynarodowych zobowiązań Polski, m.in. przepisów UE.
W formularzach spisu znajdą się pytania o informacje podstawowe, takie jak wiek, płeć, obywatelstwo czy stan cywilny, a także m.in. o narodowość czy używany na co dzień język.
Źródło: pl.SputnikNews.com