Sławna aktorka wzywa do zdejmowania hidżabów

Opublikowano: 12.11.2022 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1949

Francuska aktorka Isabelle Adjani powiedziała, że ​​kobiety na całym świecie powinny zdjąć hidżaby na znak solidarności z tymi, które są „masakrowane” za to samo w Iranie.

Adjani, której ojciec był Algierczykiem, a matka Niemką, była jedną z kilku francuskich aktorek – wraz z Juliette Binoche i Marion Cotillard – które sfilmowały się w zeszłym miesiącu obcinając sobie część włosów w proteście przeciwko zabiciu Mahsy Amini 16 września.

Mahsa Amini była 22-letnią Iranką, która została aresztowana przez policję ds. moralności religijnej za nienoszenie hidżabu zgodnie ze standardami rządowymi, a następnie zmarła w szpitalu w podejrzanych okolicznościach. Władze stwierdziły, że miała zawał serca, ale naoczni świadkowie twierdzili, że została ciężko pobita.

W Iranie trwają antyreżimowe protesty, a przemawiając w radiu Franceinfo 7 listopada Adjani powiedziała: „Walka irańskich kobiet sprawia, że ​​chcę powiedzieć kobietom na całym świecie, które noszą hidżab, żeby je zdjęły, w solidarności z tymi, które są zabijane, masakrowane, za to samo”. Powiedziała również, że obcięcie kosmyka własnych włosów miało „po prostu wysłać irańskim kobietom wiadomość, która może dodać im trochę siły w walce, która wykracza poza to, co rozumiemy przez odwagę”. Dodała, że ​​„świat ma się źle”, ponieważ „nigdy nie było tylu osób z zaburzeniami psychicznymi u władzy w tak wielu krajach”.

Komentarz Adjani wywołał setki krytycznych odpowiedzi w mediach społecznościowych. Jedna kobieta napisała na Twitterze: „Jestem kobietą. Odmawiam noszenia chusty, a także odmawiam zdejmowania tej chusty, jeśli jutro zdecyduję się ją założyć. Moja wolność polega na tym, że mogę wybierać, a nie w tym, że mężczyzna czy Isabelle mnie zmuszają!”. Inny użytkownik Twittera stwierdził: „Wzywam kobiety, aby nosiły to, co lubią, tak jak im się podoba, w solidarności z tymi, które są masakrowane z tych samych powodów”.

Według najnowszych informacji ONZ, co najmniej 250 osób zostało zabitych przez siły bezpieczeństwa podczas lub w wyniku antyrządowych demonstracji.

Warto przypomnieć, że w 2016 roku Adjani ostro skrytykowała zakaz noszenia przez muzułmanki stroju burkini na plażach w 23 francuskich miastach. Nazwała zakaz „głupim i niebezpiecznym”. „Nie możemy zabronić kobietom chodzenia na plażę z powodu kostiumu, jaki noszą, nawet jeśli słusznie jest postrzegany jako neofundamentalistyczny, zacofany i szokujący” – powiedziala wówczas.

Isabelle Adjani jest jedyną aktorką w historii, która zdobyła pięć nagród Cezara za aktorstwo.

Autorstwo: PJ
Wideo: YouTube.com
Na podstawie: ConnexionFrance.com
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.