Skutki zdrowotne katastrofy atomowej w Czarnobylu

Opublikowano: 27.04.2016 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Publicystyka, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1810

Czarnobyl był pierwszą elektrownią atomową działającą na terenie Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Do dzisiaj jej ruiny stanowią poważny problem ekologiczny i są zabezpieczane wysiłkiem wspólnoty międzynarodowej. Oprócz tego, Czarnobyl stał się europejskim dramatem trwającym do dzisiaj, ponieważ jest przyczyną niezliczonej liczby chorób onkologicznych i endokrynologicznych. Obecna epidemia raka obserwowana w Europie, z pewnością ma duży związek z emisjami z Czarnobyla. Nikt nawet nie próbuje tego łączyć i ustalać skąd wzięły się kancerogeny u masowo umierających ludzi.

30 lat temu (26 kwietnia 1986 r.) doszło do jednej z największych katastrof nuklearnych w dziejach świata. W wyniku wypadku, który wydarzył się 26 kwietnia 1986 w elektrowni w Czarnobylu, zanieczyszczone zostało około 42 tys. km2 dzisiejszej Ukrainy, 57 tys. km2 terytorium Rosji i ponad 46,5 tys. km2 Białorusi. Na obszarze bezpośredniego skażenia, za czasów ZSRR, żyło tam 6 mln 945 tys. ludzi. Radioaktywna chmura rozprzestrzeniła się niemal po całej Europie. Na skutek skażenia, w bezpośredniej odległości od zakładu przesiedlono 350 tysięcy osób.

Oficjalne dane wskazują na to, że była to największa katastrofa technologiczna w historii wykorzystania pokojowego atomu. Aby wyeliminować konsekwencje katastrofy, ZSRR przesiedlił wtedy 800 tys. obywateli. Wielu z nich umarło potem przedwcześnie. Trzeba jednak przyznać, że ofiarność Rosjan i Ukraińców walczących z tym tragicznym problemem była ogromna, a decyzja zasypania reaktora nad wyraz słuszna. Z pewnością to zniwelowało skażenie z miejsca katastrofy.

Długofalowe skutki emisji z Czarnobyla są trudne do ustalenia, ale obserwowany obecnie wzrost ilości chorób obserwowanych po raz pierwszy w Japonii po atakach jądrowych, nie pozostawia złudzeń, że płacimy cenę za przebywanie w strefie opadu radioaktywnego. Problemy dotyczą też dzieci, które urodziły się po 1986 roku. Dochodzi do wielu mutacji genetycznych, a niektóre dzieci, nawet w Polsce, rodzą się bez tarczycy. W takim wypadku konieczne jest podawanie do końca życia hormonalnych substytutów medycznych substancji produkowanych w tarczycy.

Katastrofa w Czarnobylu wydaje nam się czymś przeszłym, co wystąpiło i jest już po wszystkim. Nic bardziej błędnego. Każda katastrofa nuklearna czy ta z Czarnobyla czy z Fukushimy nie kończy się ot tak i trzeba w trybie ciągłym pilnować reaktora i tego co się z nim dzieje. Może to potrwać jeszcze kilkadziesiąt lat, a nawet dłużej. Część okolicy Czarnobyla skażona plutonem pozostanie w takim stanie przez następne kilkadziesiąt tysięcy lat. Można więc założyć, że skutki naszej aktywności będą odczuwalne nawet wtedy, gdy ludzi dawno już na Ziemi nie będzie.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. fbli515 27.04.2016 08:49

    Na Czernobyl można zwalić wszystko, ale sugeruję zapoznać się jeszcze z tym https://www.youtube.com/watch?v=dfs1EDG2Bvg
    W latach 1945-98 wykonano 2035 prób jądrowych, które zrobiły swoje , bo testowano na ladzie, w powietrzu i wodzie. Do tego dochodzi nam Fukuszima, gdzie nadal skażona woda wycieka do oceanu, zatruwając ocean spokojny. Dodajmy jeszcze do tego gigantyczny wzrost urządzeń elektronicznych emitujących fale radiowe, czyli telefony, sieci WiFi, Stacje przekaźnikowe itp.
    W jednym stulecie nasze DNA zostało narażone na tyle nowych czynników, to właśnie przez to borykamy się z rakiem i innymi chorobami, tak płacimy za postęp technologiczny.
    Oczywiście należało by także wspomnieć o pestycydach i farmaceutykach które także nas trują.

  2. gajowy 28.04.2016 13:01

    Do wcześniejszej wypowiedzi dodałbym przede wszytkim palenie śmieciami i węglem w piecach przydomowych – to istna zbrodnia przeciw ludzkości.

  3. jarchmiel 29.04.2016 06:22

    @gajowy
    Jak ludzie nie mają z co kupić dobrej jakości opału, to żeby ogrzać swoje cztery litery każdy ratuje się jak może…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.