Skrócić drabinę

Opublikowano: 21.01.2016 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 517

Jeremy Corbyn, lider Partii Pracy, ostro wypowiada się o dysproporcjach pomiędzy zarobkami szeregowych pracowników i kierowników oraz akcjonariuszy. Jego zdaniem należy zakazać wypłacania dywidend, jeśli personel danej firmy nie otrzymuje wynagrodzeń pozwalających na przeżycie.

„Pozwalająca na przeżycie pensja” (ang. living wage) to nie to samo, co pensja minimalna. Zgodnie z najprostszą definicją, jest to wynagrodzenie pozwalające pracownikowi na zapewnienie sobie podstawowych dóbr – jedzenia i dachu nad głową, potrzebnych, by „móc wieść życie na akceptowalnym poziomie” (wyjaśnienie podajemy za słownikiem Merriam Webster).

Lider laburzystów chce, by szefowie firm mieli zakaz wręczania inwestorom „oficjalnych zwrotów” w postaci dywidend, jeżeli, aby osiągnąć zysk, muszą polegać na taniej sile roboczej. Mówi: „Tylko pracodawcy, którzy mają zyski, będą wypłacali dywidendy. Jeśli jednak, by te zyski osiągnąć, opierają się na taniej pracy, myślę, że pojawia się tutaj pytanie, czy to model biznesowy, na którego istnienie powinniśmy przymykać oko”.

Proponuje także, by ustalić współczynnik rozdźwięku, jaki może występować pomiędzy wynagrodzeniami za pracę wykonywaną na najwyższych i najniższych stanowiskach w tej samej firmie. Dzięki temu pensje szefów nie mogłyby przekroczyć ustalonego limitu.

Do wygłoszenia przemówienia na temat drastycznych różnic w zarobkach pomiędzy „dołem” a „górą” skłoniły Corbyna wyniki badań, które ujawniły, że najlepiej opłacani pracownicy Wielkiej Brytanii zarobili przeciętną pensję roczną pomiędzy 1 a 5 stycznia 2016 roku.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. emigrant001 21.01.2016 10:42

    Czy lewica w Polsce nie ma ani jednego Corbyna? Tylko samych Millerów. Ile dziś wynosi „Pozwalająca na przeżycie pensja” w Polsce? Angole mają “City”, które zniekształca średnią bardziej niż polska “warszawka”.

  2. BrutulloF1 21.01.2016 14:52

    Dlatego jakby odłączyć warszawkę od województwa to byśmy mieli drugie Lubelskie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.