Postępuje dedolaryzacja świata

Opublikowano: 23.04.2023 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 4016

Oto kilka newsów z prasy światowej z kilku ostatnich dni, które są na pewno przyczyną nerwowości establishmentu amerykańskiego związanego z projektem globalistycznym i opartego o dominację sektora bankowo-finansowego (Wall Street) oraz nowych technologii (w rodzaju Google, Amazony, Facebooki, IBM-y itd.)…

1. Arabia Saudyjska przystępuje do Szanghajskiej Organizacji Współpracy.

2. Brazylia i Chiny przechodzą na rozliczenia w juanach.

3. Chiny i zakończyły pierwszą transakcję handlową gzem LNG w juanach.

4. Kraje ASEAN, czyli Brunei, Kambodża, Indonezja, Laos, Malezja, Birma, Filipiny, Singapur, Tajlandia i Wietnam, tworzą system transgranicznych płatności mobilnych bazujących na walutach własnych z pominięciem dolara amerykańskiego (w tle jest juan i New Development Bank założony w ramach BRICS).

5. Prezydenci Brazylii i Argentyny w czasie ostatnich rozmów zapowiedzieli stworzenie nowej wspólnej waluty – tzw. sur. Ma ona zmniejszyć zależność obu gospodarek od amerykańskiego dolara.

6. Podczas nadchodzącego spotkania przywódców BRICS w RPA mają zapaść decyzje co do tzw. mapy drogowej w przedmiocie wspólnej waluty i porzucenia dolara jako środka płatniczego między państwami członkami tej organizacji. W kolejce do pełnego członkostwa w BRICS stoją m.in. Meksyk, Iran, Algieria i Argentyna. Obserwatorami – jak na razie są – Arabia Saudyjska, Turcja, Egipt i Afganistan. Mówi się o chęciach Nigerii, Senegalu, Nikaragui, Kazachstanu, Tajlandii i Emiratów Arabskich przystąpienia do tej organizacji.

To potężny rynek i takaż siła gospodarek wspomnianych krajów. To potwierdza z jednej strony ruch w kierunku dedolaryzacji światowej gospodarki i powstanie szeregu tzw. klastrów walutowych (o tym mówi się w mainstreamie światowym od dawna – ale oczywiście nie w nadwiślańsko-peryferyjnej jego enklawie – m.in. rosyjski ekonomista Michaił Chazin, prof. Grzegorz Kołodko o tym też wspominał, ale na ostatnim „azjatycki Davos” o tym projekcie ciepło wspominała Kristalina Georgijewa, dyrektor zarządzający MFW). Po drugie zaś, te wszystkie symptomy świadczą niezbicie o więdnięciu i zwijaniu się dominacji USA, a tym i całego tzw. kolektywnego Zachodu oraz kojarzonej z nim cywilizacji i kultury, po prawie 500 latach hegemonii.

Autorstwo: Radosław Czarnecki
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Fenix 25.04.2023 08:24

    Kiedy Polska przystąpi do rozliczeń w juanach, na rynkach w światowym handlu? Rozwój i uwaga to w walucie przodującej gospodarki , uwolniona energia! Nie w dodruku bez pokrycia, do zastoju ,podporządkowana siłą, marnowana energia na wojny.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.