Skoku na OFE już nie cofniemy

Opublikowano: 08.02.2014 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 751

Rozmowa z ekonomistą prof. Krzysztofem Rybińskim.

STEFCZYK.INFO: Trybunał Konstytucyjny przesłał zapytanie do premiera Tuska, o to jakie koszty powstaną, jeśli TK zakwestionuje zapisy ustawy, która przenosi środki Polaków z OFE do ZUS. Czy w pana ocenie cofnięcie zapisów tej ustawy jest jeszcze możliwe?

PROF. KRZYSZTOF RYBIŃSKI: Klamka w tej sprawie zapadła. Tu nie ma żadnego gdybania, jest pewne, że ustawa, która zmienia system emerytalny nie zostanie odwrócona. Zapewne ktoś będzie się zastanawiać, ale nie ma wątpliwości. Odrzucenie tej ustawy oznacza bowiem, że premier Tusk stanie przed Trybunałem Stanu za złamanie konstytucji. Dług przekroczy wtedy 60 proc. PKB Polski. Stawka polityczna jest najwyższa, a jak się gra o taką stawkę nigdy nie podejmuje się ryzyka przegranej. Nie sądzę więc, by była jakakolwiek możliwość, by Trybunał Konstytucyjny mógł wydać decyzję unieważniającą ustawę.

– Argumenty za niekonstytucyjnością części zapisów zdają się silne.

– Być może TK unieważni jakieś zapisy, ale jedynie te, które nie mają większego znaczenia, np. dot. zakazu reklamy. Jednak sama operacja przeniesienia środków do ZUS-u nie zostanie zakwestionowana. Ta operacja jest nieodwracalna.

– Czy pytanie TK o koszty ewentualnej decyzji negatywnej dla władz dziwi pana?

– Uważam, że to jest normalna decyzja. Trybunał powinien być świadom skutków swojej decyzji, gdy podejmuje decyzje w tak ważnej sprawie. Rząd zapewne będzie tę sprawę przeciągał, ale to nie zmienia faktu, że operacja przejęcia środków jest już zamknięta. Zmian w tej sprawie nie będzie.

– Ostatnio dokonano przelewu środków Polaków z OFE do ZUS-u. Na czym polegała ta operacja?

– To był bardzo prosty proces. OFE na serwerach, z których korzystają, miały zapisy elektroniczne, że posiadają pewne instrumenty finansowe, w tym obligacje skarbowe i gotówkę. Potem dokonano kilku kliknięć myszką i te zapisy o obligacjach pojawiły się na serwerach, których używa ZUS. Na tym polegała cała zmiana i operacja. Fizycznie nic się nie zmieniło, środki nie zmieniły właściciela, żadne środki nie były przesuwane ze skarbca do skarbca, nikt niczego nie podpisywał. Mieliśmy kilka kliknięć myszą i doszło do tej zmiany.

– To trochę przerażające…

– To jest ciekawe rzeczywiście, że w nowoczesnym systemie finansowym, który stał się patologicznie groźny dla ludzi, wystarczy jedna ustawa i kilkanaście kliknięć myszką, żeby ludzi pozbawić 150 mld złotych oszczędności. To pokazuje jak wielkie możliwości wpływania na losy ludzi mają obecnie politycy. Nie zdajemy sobie nawet z tego sprawy.

– Skoro cała zmiana była operacją na wirtualnych zapisach, jak zmieniło się obecnie bezpieczeństwo emerytów i emerytur Polaków?

– Bezpieczeństwo emerytur w Polsce jest takie, jak bezpieczeństwo depozytów na Cyprze w piątek, przed operacją okradzenia ludzi z pieniędzy. To jest dokładnie tak samo. Dokładnie wiemy, że za 5-7 lat polskie państwo stanie się niewypłacalne. Nie będzie nas stać na wypłatę emerytur. Obecnie pokolenie wyżu powojennego zbliża się do wieku emerytalnego, co będzie dewastujące dla finansów publicznych. W tej sprawie można podjąć jedną z dwóch decyzji. Albo podnieść składkę do ZUS dwukrotnie, co zamorduje gospodarkę, albo obniżyć emerytury. I za parę lat właśnie taka decyzja zapadnie. Któryś parlament, któryś rząd pod presją będzie zmuszony obniżyć świadczenia. Komu i jak mocno? Tego nikt nie zgadnie na razie. Jedno jest pewne: gdy patrzymy na wyliczenia ZUS-u dotyczące naszych przyszłych świadczeń, to bezpiecznie jest podzielić tę sumę na pół. Może wtedy wynik będzie zbliżony do prawdy.

Rozmawiał: TK
Źródło: Stefczyk.info


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

  1. agama 08.02.2014 13:25

    kiedy zamiast marnotrawić czas na wirtualne biadolenie zajmiemy się czymś namacalnym. Np. wspieraniem partii alternatywnych młodych, najbardziej zbliżonych ideowo do naszego wolnościowego światopoglądu i dających większe możliwości i elastyczność:

    https://www.thunderclap.it/projects/8618-zjednoczeni-dla-zmian

    http://www.wykop.pl/link/1857200/wspolny-start-do-pe-demokracja-bezposrednia-partia-libertarianska-i/

  2. MichalR 08.02.2014 14:45

    jestem polakiem z drugiego pokolenia osób które nie dostaną emerytury. Ta dyskusja jest dla mnie w gruncie rzeczy bez znaczenia. To czy ja będę utrzymywał swoich rodziców z tego co płaciłbym na własną składkę emerytalną i przedszkole dla moich dzieci, czy też moi rodzice dostaną emeryturę od państwa jest bez znaczenia. Tak czy tak wyjdę na zero. Jedyne co się zmieni to to że moje dzieci będą się wychowywały w bardziej rodzinnej atmosferze jeśli emerytur państwowych nie będzie.

  3. edek 08.02.2014 19:22

    To że “dzięki” polityce wyprzedaży tego kraju jesteśmy bankrutem i że to też dzięki złodziejskim OFE, to panowie nie napisali. Pieniądze ze złodziejskiej prywatyzacji szły m.in. na pokrycie obecnych emerytur. I następnie kredyty dużo wyżej oprocentowane, niż “zyski” w OFE. OFE tak naprawdę praktycznie nie zwiększyły puli naszych składek. Był to tylko skok na kasę. Naszą kasę przez prywatny, obcy kapitał. Ciekawe ile ówcześni rządzący (Buzki i Krzaklewscy) dostali za tą “reformę”.
    Nie żebym bronił Tuska, dzięki któremu (m.in.) jesteśmy kolonią. Po prostu tylko odwleka krach “zielonej wyspy”.

  4. MichalR 08.02.2014 21:17

    OFE to był skok na kasę – owszem. Ale był to skok w którym chciano zerwać z ZUSowską piramidą finansową.

    Uważam że lepszym kierunkiem walki z chorym systemem emerytalnym jest droga w całkiem inną stronę – niż ta obrana przez nasz rząd. Powinniśmy móc zdecydować dziś na co idzie 5% z 20% naszej składki – czy trafia do ZUSu, OFE, a może zostaje w naszej kieszeni. za 10 lat powinniśmy móc już dysponować nie pięcioma a dziesięcioma procentami naszych pensji, aby ostetecznie po 30 latach wreszcie uwolnić się od przymusu emerytalnego.

    Największym wrogiem polityki prorodzinnej jest system emerytur społecznych. Kiedyś posiadało się dzieci żeby te dzieci utrzymywały rodziców na starość. Dziś dzieci to jest dobro luksusowe na które nie każdego stać. Jest to odwrócenie sposobu myślenia o dzieciach o 180 stopni. Jak do tego doszło?!

  5. MilleniumWinter 09.02.2014 07:52

    Jakim prawem złodziejski rząd UKRADŁ MOJE PIENIĄDZE które odkładałem w OFE.
    Pieniądze dziedziczone przez małżonkę! Pieniądze dzięki którym na emeryturze miałbym dodatkowe 200 zł na lekarstwa i chleb!
    ODDAJCIE KASĘ ZŁODZIEJE!!!
    Chwała Brunonowi Kwietniowi! Gdyby mu się udało Polacy nie zostali by wydymani przez skorumpowaną władzę. Mam na myśli wszystkich z Sejmu, Senatu i Prezydenta, telewizję „publiczną”!
    NIKT NIE WYSTĄPIŁ W OBRONIE OBYWATELI!

  6. MilleniumWinter 09.02.2014 08:25

    “środki nie zmieniły właściciela”
    Jeśli PROFESOR wygaduje takie bzdury to co się dziwić zwykłym obywatelom że nie pojmują że ICH PIENIĄDZE JUŻ NIE SĄ ICH więc ŚRODKI ZMIENIŁY WŁAŚCICIELA.

    PS. Rozumiem że Pan profesor nie ma nic przeciwko żeby przelać pieniądze z jego konta bankowego na konto właściciela banku?

  7. saturas13 09.02.2014 08:35

    czemu winicie państwo i polityków Gdy nas okradają nic nie robicie tylko kilka wpisów na forach i na tym koniec Skoro złodziej widzi że nie ponosi żadnych konsekwencji to dlaczego miałby przestać kraść Sami jesteście winni swej patologi NA tym i na innych portalach pojawiali się ludzie którzy chcieli coś zorganizować zacząć walczyć o lepsze jutro ale odzew jest zerowy Nie ma co uszczęśliwiać na siłę Usiądźcie i róbcie to co robiliście do tej pory i dal bądźcie tylko biernymi obserwatorami Tłumaczcie sobie a co ja sam zrobię i czekajcie na kolejne ruchy polityków Macie los jaki sobie wypracowaliście Czasami myślę że ten naród lubi być gnębiony Gdy czytam te wypowiedzi przypomina się żart który opowiadał mój znajomy o polaku który wygrał w totka Zaraz po tym zaczął narzekać ,a z kąd ja wezmę tyle reklamówek na te pieniądze ,a jak ktoś będzie chciał pożyczyć a jak nie odda itd Z wyjątkiem kilku osób tutaj jesteście tacy sami A co to da że się zorganizujemy i wyjdziemy na ulice A nic bo nigdy nie wyjdziecie i nigdy się nie przekonacie Więc życzę miłego narzekania i czekanie by ci którzy was okradają rozwiązali wasze problemy a uwierzcie że rozwiążą

  8. drumcio 10.02.2014 09:39

    “To pokazuje jak wielkie możliwości wpływania na losy ludzi mają obecnie politycy.”

    Naprawdę? A kto stworzył ten system finansowy? I kto go kontroluje? Politycy?
    Pan Rybiński kolejny raz udowodnił, że nie wolno mu ufać.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.