Składka audiowizualna wyniesie 15 zł miesięcznie

Opublikowano: 22.04.2016 | Kategorie: Gospodarka, Media, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 546

15 zł miesięcznie – tyle zdaniem posłów PIS mamy płacić na media publiczne. Projekt jest już w Sejmie, a wpłynął rzecz jasna bez pytania obywateli o zdanie.

Dość długo zastanawialiśmy się nad tym jaka będzie nowa danina, która zastąpi abonament RTV. Warto zatem odnotować, że do Sejmu wpłynęły trzy projekty ustaw dotyczące mediów publicznych:

– poselski projekt ustawy o składce audiowizualnej,

– poselski projekt ustawy (przepisy wprowadzające ustawę o mediach narodowych) oraz

– poselski projekt ustawy o mediach narodowych.

Pod tym tekstem zamieszczamy projekt ustawy o składce audiowizualnej. Dowiemy się z niego, że składka na opłatę audiowizualną wyniesie 15 zł miesięcznie.
15 zł, płatne do dystrybutora energii

Obowiązek zapłaty składki powstaje odrębnie od każdego “punktu poboru”. Punktem poboru jest każde miejsce, do którego dostarcza się prąd. Inkasentami składki mają być przedsiębiorstwa energetyczne pobierające należności z tytułu świadczenia usług dystrybucji energii.

Inkasenci (czyli firmy energetyczne) będą musieli udostępnić odbiorcom końcowym rachunek bankowy do odprowadzania składki. Będą musieli również odprowadzać pobraną składkę dwa razy w miesiącu na rachunek organu podatkowego.

Inkasenci będą musieli poinformować przy zawieraniu umowy o konieczności wpłacania składki. Będą musieli także prowadzić ewidencję wpłat i będą odpowiedzialni za przekazywanie pieniędzy organowi podatkowemu. Będzie się to wiązało również z koniecznością przesyłania odpowiednich deklaracji do organów skarbowych.

Inkasent będzie pobierał wynagrodzenie za terminowe przekazywanie składek. Będzie ono wynosić 20 groszy za każdy obsługiwany punkt poboru.
Zwolnienia

Projekt przewiduje zwolnienia z obowiązku płacenia składki dla osób, które:

– ukończyły 75 lat,

– legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,

– są uprawnione do ryczałtu energetycznego,

– są uprawnione do świadczenia opiekuńczego,

– są uprawnione do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko.

Przewidziane jest także zwolnienie od obowiązku zapłaty składki od dodatkowego punktu poboru.

W przypadku osób powyżej 75 roku życia wystarczy podanie inkasentowi numeru PESEL by korzystać ze zwolnienia. W pozostałych przypadkach organ podatkowy będzie otrzymywać odpowiednie informacje od organ u gminy. Jeżeli organ gminy z urzędu dysponuje wszelkimi niezbędnymi danymi – będzie obowiązany z urzędu przekazywać te dane organowi podatkowemu. W pozostałych przypadkach warunkiem skorzystania ze zwolnienia będzie zgłoszenie tego urzędowi gminy, który po zweryfikowaniu zgłoszenia przekaże odpowiednią informację organowi podatkowemu.

Zgłoszenia mają być uproszczone i być może uda się je załatwić elektronicznie.

Środki z nowej składki będą stanowić przychód Funduszu Mediów Narodowych. W uzasadnieniu ustawy czytamy, że takie rozwiązanie należy wprowadzić od stycznia 2017 roku.
Obywatelu. Nie dyskutuj tylko płać!

Ustawa o składce audiowizualnej została tylko napisana i wepchnięta do Sejmu. Nie została poddana szerszym konsultacjom, zatem w najbliższych dniach zapewne usłyszymy o różnych niedopatrzeniach autorów. To nie jest czarnowidztwo z naszej strony. Projekty ustaw powstające bez konsultacji zwykle są prawnymi bublami.

Autorzy projektu przekonują, że nowa składka będzie tańsza niż abonament RTV. Wszyscy jednak wiemy, że płacenie abonamentu RTV nie jest powszechne, a nowa składka ma być powszechna. W praktyce więc państwo sięga po pieniądze do kieszeni obywateli. Robi to absolutnie bez pytania ich o zdanie i w dodatku w celu finansowania instytucji, która może być zupełnie zbędna. Dziś naprawdę należałoby dyskutować nad sensem istnienia mediów publicznych a nie tylko nad tym jak zabrać obywatelom pieniądze, żeby te media utrzymać.

Z zainteresowaniem będziemy śledzić prace nad projektami. Projekt ustawy o składce audiowizualnej znajdziecie TUTAJ.

Autorstwo: Marcin Maj
Źródło: DI.com.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

10 komentarzy

 1. luzak1977 22.04.2016 09:49

  Najlepsze jest to, że zmuszają nas do kuriozalnej opłaty za “media”, które nam wciskają kit i propagandę.

 2. Cathy 22.04.2016 10:18

  Z tego co widzę to jednak osoby bez radia i tv jednak nie będą zwolnione z opłat. Ciekawa jestem co z ludźmi, którzy zapłacili z góry za cały rok, czy każą im płacić drugi raz.

  Gdybym w domu nie miała uzależnionych od tv to dawno bym to posłała do czorta.

 3. hashi 22.04.2016 10:58

  Właściwie ta opłata i tak jest już wliczona w czynsz. Nikt ich nie chce oglądać to żeby przetrwać muszą wymyślać opłaty. Choć wole obecną propagandę TVp niż poprzednią.

 4. Waldorfus 22.04.2016 13:07

  Danina i katolicka obłuda chrześcijaństwa

  Najbardziej łajdackie w tym PiS-ie jest to, że chcą pobierać tę daninę od osób bezrobotnych, pozbawionych dochodów. Nie wiem czy wszystkim z nich uda się uzbierać tyle złomu żeby zapłacić dodatkowe 30 zł przy każdym rachunku za prąd.

  Ale PiS-u który zapowiadał przed wyborami walkę z ubóstwem zajęcie się słabszymi, to nie obchodzi. Niestety nie udało się tym ludziom uwolnić od przedwojennej mentalności feudalizmu, z księdzem jako poborcom podatkowym. Fakty są faktami: już rozdają za darmo leki emerytom byłym ubekom sbkom, 500 złotych i nawet kilka razy tyle, będą co miesiąc odbierać bogate rodziny, rzekomo na utrzymanie dzieci. Chcą kupić sobie wyborców: zaciągają kredyty na kiełbasę wyborczą dla chamów.

  A prawda jest taka, że ludzie PiS-u zawsze traktowali biedaków z pogardom. Dla nich, wszyscy oni – ci wykluczeni o których PiS miał tak dbać – są tylko pijakami, nierobami, darmozjadami, pasożytami. Tak jak przed wojną – przedwojenny PiS-ie: mój pradziadek żeby zarobić na studia prawnicze mojego dziadka, musiał zamiatać ulice; niestety nie dał rady. Mój dziadek znienawidził kapitalizm, a za to, po wojnie, wygrał komunizm sowiecki z NKWd-owskimi zbrodniami; a mój dziadek pracował już potem jako zadowolony z życia kolejarz. Ostrzegał mnie zawsze przed przedwojennym kapitalizmem i takimi jak wy Pisiorki; teraz widzę że miał rację.

  Biedakowi odłączą prąd, zamarznie zimą i będziemy mieli cichą eugenikę PiS-owskiej sprawiedliwości: PiS pozbędzie się problemu: nie ma człowieka, nie ma problemu – jak mawiał… — zgadnijcie kto. Taki jest PiS z kłamstwem w nazwie „sprawiedliwy”, i średniowiecznym systemem wartości.

 5. Szurnięty Mędrzec 22.04.2016 19:57

  Zaraz się zabiorą za internet, w końcu tam też są media. Hajs na 500+ znikąd się nie weźmie.

 6. agama 22.04.2016 20:24

  zrzutka na niemiecką, antypolską propagandę, ble

 7. Waldorfus 22.04.2016 23:20

  Wynajęty śpiewający gwiazdor: Może patriotyzm destruktywny?

  (w odpowiedzi do Starego)

  „(…)A Tobie Mr Waldorfus zawsze pozostaje głosowanie na PO,PSL, SLD, Nowoczesną , Palikota, KOD (dwa odłamy) a nawet tą nową żydowską partię Zandberga-full wypas.(…)” – napisał Stary

  I jak będzie trzeba, to tak zrobię, Panie Stary. Tylko bez tego „ku##a” i „du#a”… bo nie jestem knajpianym chamem od Kukiza. OK?…

  Może jak się ten polski bajzel całkiem rozleci, już całkiem go wysprzedają obcym — Polskę ze swoimi chamami które dziś chciały przejechać mnie ciężarówką, bo na skuterze zajmowałem za dużo miejsca na pasie i za wolno jechałem, to znajdzie się jakiś mądry przywódca – który na pewno już jest – i będzie traktował ludzi z godnością – nie gorzej jak psy ze schroniska dla zwierząt.

  Przyznaje, że w układaniu się Pawła Kukiza z post-PRL-owcami i masonerią żydowską jest jakaś metoda. Ale gdzie w tym jest konsekwencja? Zastanawia mnie tylko jedno: kiedy Kukiz był z nimi poukładany: teraz, czy już przedtem?

  P.S.: Nie jestem stronnikiem Panie Stary. Ale pamiętam stare czasy.

 8. smerf 23.04.2016 01:06

  Pomysł na składkę audiowizualną jest chory. Tak jak chory jest PiS ze swoją nienawiścią do PO, a zwłaszcza Tuska. Tusk przynajmniej sprzeciwiał się płaceniu haraczu na tv i radio. I miał rację. To chłamy.
  Czabański nie próżnuje… Chce nam wciskać coś, co jest żałosne i gnotliwe.
  Ale TVP Kurski nie osiągnie poprzez haracz wcześniejszej oglądalności, choćby stawała na rękach i głowie. Po prostu tego nie da się oglądać i słuchać. Nawet reaktywacja programów z czasów PRL i lat 90-tych temu nie podoła.
  Kto dziś słucha radia albo ogląda tv? Przecież bez tych nośników wiadomości można się doskonale obyć! Ja włączam neta, a w nim po paru godzinach mam powtórki tego, co było w tv czy radio!
  Płacę abonament za telefon i internet. To nie wystarczy?
  Kurskiemu brakuje na pensje? Niech idzie z gitarą na miasto i żebrze do kapelusika…

 9. Nicolas 23.04.2016 06:47

  @Waldorfus podobnie PO z PSL z taką samą pogardą, arogancją traktowało ludzi biednych, osoby bezrobotne i gdyby dalej rządzili robili dosłownie to samo. Prawda jest taka, że jedni i drudzy są siebie warci. Tym, że była niewielka pomiędzy tymi partiami różnica. POwcy i PSLowcy okazali się jeszcze gorsi.

  Od samego początku było wiadome, że sama zmiana rządu nic nie da. Polsce potrzebna jest również zmiana tego całego chorego systemu pełnego wyzysku, kłamstwa i obłudy. Wyjścia z UE, która nasz kraj traktuje jako swoją własną kolonię i nakazuje co mamy robić. Niestety z tym to będzie znacznie gorzej. Bo za bardzo jesteśmy od UE uzależnieni.

 10. smerf 23.04.2016 23:12

  Nicolas

  Chcesz wyjścia z UE? A oddać pobrane z EU pieniążki na infrastrukturę to już nie łaska?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.