Skazani w szpitalach psychiatrycznych też mają prawa

Opublikowano: 20.04.2019 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 582

Adam Bodnar stwierdził, że niezgodne z “Konstytucją RP” jest dopuszczanie do sytuacji, że praw osób skazanych za przestępstwa i uznanych za niepoczytalne nie reguluje żadna ustawa, a jedynie wewnętrzne regulaminy poszczególnych szpitali. RPO stwierdził, że w ten sposób łamane są prawa człowieka. Domaga się nowelizacji “Kodeksu karnego” wykonawczego w tym zakresie.

Przymusowy, zwykle bezterminowy pobyt w zakładzie psychiatrycznym ma mieć charakter leczniczo-izolacyjny – przypomniał Adam Bodnar: “Ogranicza on jedno z podstawowych praw człowieka – prawo do wolności osobistej. Dlatego prawa takich internowanych osób powinny zostać precyzyjnie określone w myśl art. 31 ust. 3 Konstytucji. Zgodnie z nim ograniczenia konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie (…). Osoby internowane dysponują różnymi prawami i obowiązkami, w zależności od indywidualnego podejścia kierowników zakładów psychiatrycznych. Przykładem jest regulamin zakładu psychiatrycznego o wzmocnionym zabezpieczeniu, który uniemożliwia internowanym wysyłanie pieniędzy z kont depozytowych osobom niebędącym najbliższymi członkami ich rodziny. Ponieważ nie ma ustawy, która by arbitralnie regulowała prawa i obowiązki niepoczytalnych skazanych, do RPO dochodziły nierzadko skargi na złe lub nadmiernie rygorystyczne traktowanie takich pacjentów.”

„W ocenie RPO pilnego uregulowania w przepisach rangi ustawowej wymagają zatem kwestie związane z: monitoringiem wizyjnym, kontrolami rzeczy i kontroli osobistej, kontrolą korespondencji i zawartości korespondencji, widzeniami na terenie i poza terenem zakładu, badaniami na zawartość substancji psychoaktywnych i alkoholu, korzystania z aparatu telefonicznego i Internetu, posiadania sprzętu audiowizualnego, kontroli zawartości paczek, korzystania z odzieży, dokonywania zakupów, poddania się koniecznym zabiegom higienicznym i posiadania przedmiotów niebezpiecznych” – czytamy w stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich.

W regulaminach szpitali psychiatrycznych często znajdują się przepisy godzące w prawa obywatelskie zapisane w Konstytucji. RPO podaje przykłady niektórych z nich: „kontakt telefoniczny z innymi osobami może odbyć się do godziny 22.00”; „w uzasadnionym przypadku, w pomieszczeniach odwiedzin może przebywać także pracownik Oddziału”, „kontakt pacjenta z osobami z zewnątrz odbywa się w wyznaczonym pokoju odwiedzin w obecności pracownika ochrony, nie dłużej niż do godziny 17.30”; „pacjent poddawany jest przez personel tej samej płci czynnościom kontrolnym”.

Autorstwo: WK
Zdjęcie: Wikimedia Commons
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. mariusz 20.04.2019 13:00

    Ponieważ znam tą sytuację a czytelnicy w ogóle się nie orientują w niej, wyjaśnię o co chodzi i dlaczego żyjemy w państwie faszystowskim. Otóż kilka lat temu rządząca partia PiS chciała wprowadzić sądy 24 godzinne za drobne przestępstwa. To się nie udało, więc zrobili naciski (szantaż) na dyrektorów szpitali psychiatrycznych, żeby ci fałszowali opinie medyczne zatrzymanych osób podejrzanych o drobne przestępstwa. W ten sposób, poprzez przestępstwo, PiS uzyskała to samo.

    Prawo rozróżnia między chorobami psychicznymi i zaburzeniami psychicznymi.
    Zatrzymane osoby były bardzo często diagnozowane bezpodstawnie jako chore psychicznie po to, żeby można je było skazać w sądzie 24 godzinnym na dożywocie. Tak może być potraktowany każdy obywatel. Sąd 24 godzinny jest taki, że nie będziesz obecny na rozprawie, wyrok wydany jest w ciągu kilku godzin, nie możesz przedstawić świadków obrony ani materiału dowodowego. Dożywocie jest orzekane na podstawie art. 23 ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Jedynie fanaberia lekarzy może ten wyrok skrócić z dożywocia do krótszego okresu.

    https://slask.onet.pl/rybnik-8-lat-w-szpitalu-psychiatrycznym-za-kradziez-kawy/4z5fbk

    Trybunał Konstytucyjny orzekł że jest to pozbawienie wolności. Przestępstwo polega na tym, że najczęściej szpital może zastosować najwyżej art. 24 ustawy o ochronie zdrowia psychicznego i ma obowiązek wypuścić tą osobę po 10 dniach. Widziałem przypadki, że sąsiad doniósł że został rzekomo trącony przez daną osobę a ta osoba była natychmiast skazywana na dożywocie. Żona pomówiła męża że ją rzekomo krzywdzi, mąż natychmiast osadzony w szpitalu i skazany na dożywocie.

    KAŻDEGO Z WAS MOŻE TO SPOTKAĆ W KAŻDEJ CHWILI

  2. Anonymous-X 20.04.2019 15:40

    @mariusz

    “Ponieważ znam tą sytuację a czytelnicy w ogóle się nie orientują w niej, wyjaśnię o co chodzi i dlaczego żyjemy w państwie faszystowskim. Otóż kilka lat temu rządząca partia PiS chciała wprowadzić sądy 24 godzinne za drobne przestępstwa. To się nie udało, więc zrobili naciski (szantaż) na dyrektorów szpitali psychiatrycznych,”

    Skoro posiadasz dowody popełnionego przestępstwa powinieneś to zgłosić na prokuraturę, jeśli tego nie zrobisz, sam popełniasz przestępstwo 🙂 No chyba że masz bujną fantazję , za to nie zamykają, każdemu wolno być wariatemfantastą 🙂

  3. MakSym 20.04.2019 19:00

    @Anonymous-X

    Tak samo każdemu wolno być idiotą-idealistą i myśleć, że prokuratorzy i sędziowie w polskim bantustanie to coś mądrzejszego i kompetentniejszego od rozdeptanego psiego g…na na trawniku.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.