Skandaliczne słowa Engelking o Polakach

Opublikowano: 21.04.2023 | Kategorie: Historia, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3026

Z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim w programie Moniki Olejnik „Kropka nad i” w TVN24 gościła prof. Barbara Engelking. Nie obyło się bez oszczerstw rzucanych przez kierowniczkę Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii PAN pod adresem Polaków.

Według Engelking, Żydzi, którzy znaleźli się poza obrębem warszawskiego getta, przeżyli bynajmniej nie dlatego, że pomagali im Polacy. Jak twierdziła, Żydzi po stronie „aryjskiej” mogli się uchować tylko dzięki swojej odwadze, choć musieli mierzyć się z polskimi szmalcownikami. „W fałszywej propagandzie może tak wygląda (że Polacy pomagali ukrywać się Żydom – przyp. red.). W rzeczywistości Żydzi, tak jak Ci Żydzi w getcie, wykazywali się niesamowitą odwagą. […] Tworzyli sieci pomocowe. Naprawdę byli w dużym stopniu samowystarczalni, a byliby w dużo większym, gdyby nie szmalcownicy” – grzmiała Engelking.

I dalej mówiła, że „szmalcownicy najczęściej zaczepiali ludzi w ulicy”. „Już przy wychodzeniu z getta były całe szajki, które zaczepiały ludzi. […] Ukrywając się, trzeba było naprawdę się ukrywać, udawać kogoś innego, mieć determinację. […] Z aryjskiej strony była niechęć, na bazie tej niechęci byli szmalcownicy. Nie było atmosfery, która sprzyjałaby ukrywaniu się Żydów” – twierdziła.

Twierdzeń tych nie wytrzymała nawet Monika Olejnik i kilkukrotnie sformułowała argumenty w obronie Polaków. Podkreślała m.in., że Polska była jednym krajem w Europie, w którym za ukrywanie Żydów niemieccy okupanci karali śmiercią.

„To nie był jedyny kraj i też nie była to zawsze taka kara. Były najróżniejsze gradacje kar” – odparła Engelking. „Ludzie, którzy zdecydowali się pomagać Żydom to byli naprawdę bohaterowie i było ich naprawdę niewielu” – dodała. Wielu natomiast – według Engelking – miało być szmalcowników. „Żydzi się nieprawdopodobnie rozczarowali co do Polaków w czasie wojny. Żydzi wiedzieli, czego się spodziewać od Niemców, a relacja z Polakami była dużo bardziej złożona. Polacy mieli potencjał, żeby stać się sojusznikami Żydów i Żydzi mieli nadzieję, że będą się inaczej zachowywać i nie będzie tak powszechnego szmalcownictwa. To rozczarowanie wydaje mi się, że odgrywa rolę. Polacy po prostu zawiedli” – grzmiała. Przedstawiła też swoją wizję tego, jak Polacy reagowali na powstanie w getcie. „Niektórzy przychodzili się gapić po prostu, komentarze były najróżniejsze. Najczęstsze były komentarze: »Żydki się palą«” – twierdziła.

Tu jednak prowadząca zaznaczyła, że dla części Polaków „była to niewyobrażalna tragedia” i że „nie można o nich zapominać”.

Engelking wyraziła też uznanie dla byłego prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego za to, że przeprosił – w myśl kłamstwa założycielskiego – za mord Żydów w Jedwabnem, którego rzekomo dokonali Polacy. „To było niezwykłe i wielki, wielki szacunek do prezydenta Kwaśniewskiego za to czuje. Polska weszła na tę drogę, a potem się zatrzymała i stoi, ale być może znowu zrobi krok do przodu” – powiedziała, dodając, że Polacy fałszują historię.

Z kłamstwem założycielskim Jedwabnego rozprawili się dr Tomasz Sommer, prof. Marek Jan Chodakiewicz i Ewa Stankiewicz w dwutomowym wydawnictwie „Jedwabne. Historia prawdziwa”. Powstała także jego skrócona wersja „Jedwabne. Rekonstrukcja mordu” autorstwa prof. Marka Jana Chodakiewicza i dr. Tomasza Sommera. Na podstawie dwutomowej monografii dotyczącej wydarzeń z 10 lipca 1941 roku powstał także film dokumentalny odkłamujący historię o Jedwabnem.

W dalszej części programu Engelking stwierdziła również, że nie powinno się wspominać o Sprawiedliwych wśród Narodów Świata podczas rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. „Byli sprawiedliwi, którym należy się cześć i szacunek, których jak powtarzam, było bardzo niewielu” – powiedziała, zastrzegając, że nie należy stwarzać wrażenia, że wszyscy Polacy pomagali Żydom.

Autorstwo: MMC
Na podstawie: TVN24, wPolityce.pl
Źródło: NCzas.com


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. adambiernacki 22.04.2023 08:56

    Czy to potorocze usiłuje grać Żydówkę? Otóż prawdziwa Żydówka wstydziłaby się to coś zaszczycić spojrzeniem. Jak widać instytucja profesury jest już obrzydliwie opluta tego typu brudnymi postaciami reprezentującymi sobą moralne dno i dwa metry mułu. Jest to raczej stosunkowo tani ociekający szowinizmem przestępca i odpowiadam za te słowa przed sądem w każdej chwili powtórzę to przed kamerami i nigdy nie zdementuję. Oczywiście trzeba to coś przed sądem postawić odebrać obywatelstwo i wydalić no ale do tego trzeba mieć własną państwowość opartą na prawie.

  2. RobG56 23.04.2023 07:56

    @adambiernacki – pełna zgoda. Tylko w państwie świra możliwa jest taka historia. Oczywiscie to nie kwestia teĵ miernoty lecz systemu Kwaśniewskiego czy Kaczyńskiego lub tych, którzy za nimi stoją.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.