Skandal szczepionkowy w Chinach

Opublikowano: 14.01.2019 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1743

Setki chińskich rodziców protestowało pod budynkiem centrum zdrowia w miejscowości Jinhu w prowincji Jangsu. Doszło do starć z policją oraz pobicia kilku urzędników państwowych. Rodzice domagają się wyjaśnień w sprawie podania ich dzieciom przeterminowanych szczepionek przeciwko polio. Oficjalnie władze mówią o 145 przypadkach podania preparatów po terminie. W tym celu policja wszczęła dochodzenie w sprawie 17 przedstawicieli rządu, zostali oni odwołani i wydaleni z partii.

Dzieci w wieku od trzech miesięcy do czterech lat cierpią od miesięcy z gorączką, wysypką na skórze, przeziębieniem, wymiotami. Ośrodek zdrowia używał przeterminowanych szczepionek przez co najmniej 10 lat, narażając zdrowie 21 tysięcy dzieci. Rząd zabrania mediom publikować wiadomości i wzywa policję do spacyfikowania zamieszek. Lokalny rząd odkrył, że partia przedawnionych szczepionek, zamiast być niszczona, była używana aż do wyczerpania. Zhou Guangfeng, z ministerstwa propagandy, wyjaśnił mediom, że wynika to z „zamieszania w organizacji, zaniedbań w pracy, braku zasad”. Kilkoro rodziców przypomniało sobie, że ich pozostałe dzieci, teraz dorosłe, mają te same objawy, które ostatnio przejawiają maluchy. Wszystkie dzieci w wieku poniżej 14 lat, czyli około 21 tysięcy, otrzymały szczepionki, które były bezużyteczne w zapobieganiu chorobom.

W przypływie gniewu rodzin, wielu weszło do ośrodka siłą, domagając się kontroli dokumentacji medycznej szczepień. W Chiny tego rodzaju skandale nie są nowością. Jedna z firm farmaceutycznych specjalizujących się w produkcji szczepionek Changchun Changsheng Bio-technology, w lipcu tego roku wyprodukowała ponad 250.000 szczepionek DTP (błonica, krztusiec, tężec), które zostały wstrzyknięte setkom tysięcy dzieci, były one bezużyteczne, ponieważ zawierały mało substancji czynnej oraz niebezpieczny skład.

Takie sytuacje mają miejsce również w Polsce. Przypadki podawania dzieciom przeterminowanych szczepionek zostały odkryte podczas dochodzenia przeprowadzonego przez koordynatorki STOP NOP ze Śląska we współpracy z rodzicami z całej Polski ws. przerwanego łańcucha chłodniczego. Z ramienia STOP NOP zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Tarnowskich Górach Ośrodek Zamiejscowy w Piekarach Śląskich złożyła Aneta Śmigielska. Toczy się postępowanie karne dotyczące narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, poprzez podanie wielu dzieciom przeterminowanej szczepionki Synflorix, tj. o czyn z art. 160 paragraf 1 Kodeksu karnego, co miało miejsce w placówce NZOZ Medicare w Piekarach Śląskich. Wiele podobnych przypadków jest umarzane przez prokuraturę już w trybie przygotowawczym.

Na podstawie: Scmp.com, AsiaNews.it
Źródło: StopNOP.com.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Stanlley
Użytkownik

Widać Polsce niedaleko do Chin przynajmniej pod tym względem….