Skandal korupcyjny zatrzyma igrzyska w Tokio?

Opublikowano: 13.05.2016 | Kategorie: Kultura i sport, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 640

Olimpiada w Tokio została kupiona? Jak wynika ze śledztwa, zespół starający się o igrzyska letnie w 2020 roku wpłacił 1,3 mln dol. na sekretne konto syna członka Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (IOC), skompromitowanego innym skandalami korupcyjnymi Lamine’a Diacka.

Japonia uzyskała tytuł do organizacji letnich igrzysk olimpijskich 2020 w 2013 roku, kiedy Diack był jeszcze szefem Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) i członkiem IOC. Dwa lata później stracił to stanowisko, był zamieszany w aferę związaną z dopingiem rosyjskich lekkoatletów – działacz sportowy miał przyjmować korzyści majątkowe w zamian za przymykanie oka na nieuczciwą konkurencję. Nie była to bynajmniej pierwsza wpadka Diacka – już w 1993 roku udowodniono mu branie łapówek, wtedy jednak sprawę zamieciono pod dywan. Diack jest Senegalczykiem z pochodzenia, karierę robił we Francji, gdzie w drugiej połowie lat ’50 był niepokonanym liderem skoku w dal. Teraz niebagatelna kwota 1,3 mln dol. wpłynęła do jego syna, jednego z piętnaściorga dzieci byłego lekkoatlety, Papy Massaty Diacka. Diack junior pobrał je z sekretnego konta w Singapurze. Nie dziwi fakt, że jest też zatrudniony jako wysoko opłacany konsultant w IAAF.

Gdyby okazało się, że Tokio kupiło sobie głosy w IOC, byłaby to nie pierwsza kompromitacja Komitetu. Podobny skandal miał miejsce przy okazji zimowych igrzysk w Salt Lake City w 2002 roku. W trakcie przygotowań okazało się, że Stany Zjednoczone wręczały korzyści majątkowe sześciu członkom IOC, którzy zostali z hukiem zwolnieni w 1999 roku. Wówczas wdrożone zostały procedury, które miały sprawić, że proces przyznawania miastom statusu gospodarza olimpiady będzie bardziej transparentny i odporny na korupcję. Jak widać, nieskutecznie.

Papa Massata Diack, który jako przedstawiciel IAAF miał wolną rękę w poszukiwaniu sponsorów z krajów rozwijających się, zażądał od Kataru 5 mln dol. w czasie, kiedy kraj ten starał się o organizację mistrzostw świata w lekkoatletyce w 2017 roku i igrzysk w roku 2020. Diack junior był też zamieszany w przyjmowanie korzyści od arabskiego kraju, kiedy ten starał się o tegoroczną olimpiadę, która ostatecznie odbywa się w Meksyku.

Jednak rozmiary skandalu wokół Tokio są większe. To właśnie obecny szef IOC, Thomas Bach, świecił przykładem i pouczał FIFA, gdzie niedawno rozgrywała się gigantyczna afera korupcyjna, o zasadach “fair play” przy organizacji wielkich wydarzeń sportowych. Bach zmaga się też z wyjątkowo trudną sytuacją przy nadchodzących igrzyskach w Brazylii – kraj ten pogrążony jest w głębokim kryzysie politycznym, ekonomicznym i zdrowotnym; wciąż panuje tam pandemia groźnego wirusa Zika.

Autorstwo: JS
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.