Singapur zatwierdził sprzedaż mięsa z probówek

Opublikowano: 07.12.2020 | Kategorie: Gospodarka, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1672

Eat Just otrzymał pierwsze na świecie pozwolenie na dopuszczenie do obrotu mięsa wyhodowanego w laboratorium z pojedynczych komórek. Mowa o sztucznym kurczaku, który jest produkowany pod marką Good Meat. Choć będzie serwowany tylko w jednej restauracji w Singapurze, to wraz z rozwojem produkcji kurczak z probówki pojawi się w innych restauracjach i sklepach, a jego koszt spadnie. Według informacji prasowej firmy, decyzja władz Singapuru będzie stymulować rozwój całej branży i przyspieszyć odchodzenie od tradycyjnego mięsa.

Tradycyjna produkcja zwierzęca jest coraz częściej krytykowana za to, że jest nieetyczna i szkodliwa dla środowiska. Jednak nie wszyscy konsumenci są gotowi, aby zostać wegetarianami lub weganami. Sztuczne mięso ze składników roślinnych lub hodowane w laboratorium mogłoby zaspokoić ich zapotrzebowanie. To prawda, że te technologie rozwijają się w różnym tempie. Jeśli mięso warzywne jest już swobodnie sprzedawane w wielu restauracjach i sklepach, to mięso in vitro istniało dotychczas tylko w postaci prototypów.

Sytuację udało się zmienić amerykańskiej firmie Eat Just, która otrzymała od władz Singapuru pierwsze na świecie zezwolenie na sprzedaż mięsa wyhodowanego w laboratorium. Mowa o sztucznych bryłkach kurczaka, które są produkowane pod marką Good Meat.

Do ich produkcji komórki pobierane są od żywych kurczaków metodą biopsji, a następnie hodowane w specjalnych pojemnikach wypełnionych płynem odżywczym pochodzenia roślinnego (na linii produkcyjnej w Singapurze nadal stosowana jest wcześniejsza technologia wykorzystująca płodową surowicę cielęcą). Firma twierdzi, że Good Meat jest odżywczo równe zwykłemu mięsu, ale jest bezpieczniejsze, ponieważ nie zawiera antybiotyków.

W pierwszej fazie Eat Just rozpocznie sprzedaż sztucznego kurczaka w singapurskiej restauracji. Jednak, kiedy dokładnie ta pozycja pojawi się w menu, nadal nie jest jasne. Z biegiem czasu lista restauracji i sklepów, w których można kupić produkty Eat Just będzie się sukcesywnie powiększać. W tym celu firma będzie musiała zwiększyć swoje moce produkcyjne.

Jeśli dziś na linii produkcyjnej w Singapurze pracuje bioreaktor o pojemności 1200 litrów, to wkrótce potrzebne będą pojemniki o pojemności dziesięciu, a nawet pięćdziesięciu tysięcy litrów. Pomoże to między innymi obniżyć koszty produkcji. Obecnie cena Good Meat jest wyższa niż zwykłego kurczaka.

Eat Just liczy na podobne posunięcia ze strony organów regulacyjnych w innych krajach. Dostępność wolnorynkowego mięsa w probówce może skłonić wielu konsumentów do rezygnacji z tradycyjnego mięsa, w tym tych, którzy nie są zadowoleni ze smaku i tekstury substytutów roślin. Po Good Meat mogą wejść na rynek inni producenci, na przykład Memphis Meats, Mosa Meat i Aleph Farms.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.