Singapur wykorzysta dane z COVID-owej aplikacji

Opublikowano: 07.01.2021 | Kategorie: Prawo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1653

Policja w Singapurze ogłosiła, że będzie wykorzystywać dane zgromadzone w specjalnej aplikacji, mającej służyć do rozpoznawania osób chorych na koronawirusa. Wcześniej władze tego azjatyckiego kraju zapewniały, iż program nie będzie używany w innych celach niż walka z pandemią COVID-19.

Używanie aplikacji TraceTogether, służącej do śledzenia kontaktów, było w Singapurze dobrowolne. Szacuje się jednak, że do programu przystąpiło blisko 80 proc. tamtejszych obywateli. W czasie pandemii pojawiały się bowiem doniesienia o utrudnieniach związanych z jej brakiem. Chodziło mianowicie o ewentualną niemożność wejścia do sklepów czy miejsc pracy.

W założeniu program miał służyć jedynie śledzeniu kontaktów osób chorych na koronawirusa. Używając aplikacji przy pomocy połączenia Bluetooth można było wykryć osoby znajdujące się w pobliżu jej użytkownika. Stwierdzenie u kogoś wirusa COVID-19 powodowało, że program umożliwiał odnalezienie i powiadomienie innych narażonych osób.

Singapurskie władze twierdziły dotąd, że dane zgromadzone w aplikacji nie będą wykorzystywane do innych celów. Tamtejsze służby zmieniły jednak zdanie. Policja będzie miała wgląd do informacji, gdy zażąda tego osoba uwikłana w śledztwo. Kodeks postępowania karnego umożliwia ponadto analizę informacji dotyczących wykazu rozmów telefonicznych czy operacji bankowych.

Resort dyplomacji Singapuru zapewnia, że program nie gromadzi danych dotyczących lokalizacji ani przemieszczania się użytkowników. W jej ramach funkcjonuje „tylko” rejestr osób, które przebywały przez określony czas w ich bliskim otoczeniu. Rząd Singapuru uspokaja jednocześnie obywateli, prosząc ich o zaufanie względem aplikacji.

Na podstawie: Bankier.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.