Siły Powietrzne USA testują bomby potrafiące „rozmawiać”

Opublikowano: 19.01.2021 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1005

Siły Powietrzne USA przetestowały nową technologię znaną jako Złota Horda, która pozwala broniom współpracować z operatorem przy namierzaniu, w drodze do określonego z góry celu. W teście dwie precyzyjne bomby szybujące zidentyfikowały cel o wyższym priorytecie niż ten, do którego zostały przypisane początkowo. Nowa technologia umożliwi broni ustalanie własnych priorytetów celowania w na szybko zmieniającym się polu bitwy.

Współczesna wojna przeszła długą drogę od czasów masowych nalotów bombowców na okupowaną Europę podczas II wojny światowej. Pojedynczy myśliwiec szturmowy F-35A, wykorzystujący bomby precyzyjne może teraz wyrządzić znacznie większe szkody, aniżeli dziesiątki bombowców B-17 zrzucających bomby niekierowane. Jedynym problemem, który nadal się utrzymuje, jest odstęp czasu między wyborem celów przez planistów misji a faktycznym uderzeniem bomb w ich cele.

Ulepszona komunikacja i gromadzenie informacji wywiadowczych znacznie skróciły interwały, podobnie jak zdolność pilota do zmiany celów. Mimo to, gdy pilot już wypuści bombę, zwykle nie ma już możliwości zamiany celów, toteż pocisk uderza w z góry ustalony cel. Nowa technologia znana jako Złota Horda ma to zmienić, umożliwiając broni używanie własnych danych z czujników do podejmowania autonomicznych decyzji.

Dzięki tej technologii broń może ustanowić połączenie komunikacyjne między sobą, a następnie użyć serii „rozgrywek” – kryteriów ustalonych przez planistów misji – w celu zbiorczej analizy danych i zmiany celu, jeśli to konieczne. Przyszłe bomby, pociski i inna amunicja będą mogły zmieniać cel w locie, umożliwiając Siłom Powietrznym wykrywanie i uderzanie w cele o wysokim priorytecie, które mogły właśnie pojawić się na polu bitwy, mimo tego, że operator nie posiadał jeszcze tego typu informacji w momencie rozpoczęcia ataku.

Według Sił Powietrznych USA, Złota Horda nie wykorzystuje sztucznej inteligencji, ale raczej system podobny do poleceń: „jeśli, to” wbudowanych w oprogramowanie komputerowe. Na przykład, jeśli użytkownik podłączy swojego iPhone’a do komputera, komputer uruchomi Apple Music. W przypadku Złotej Hordy, jeśli bomba zmierza w kierunku instalacji radarowej, a następnie poszukiwacz podczerwieni bomby wykryje wyrzutnię pocisków balistycznych o zdolnościach nuklearnych, wówczas zamiast trafić w instalację radarową, bomba trafi w wyrzutnię pocisków balistycznych.

Co więcej, jedna bomba obsługująca Złotą Hordę może „powiedzieć” innym bombom w locie, co odkryła po wystrzeleniu. Wówczas wszystkie bomby dojdą wtedy do tego samego wniosku, że wyrzutnia jest ważniejsza niż pierwotny cel, piętrząc się i pomagając zapewnić jego zniszczenie. Jak donoszą niezależni obserwatorzy, technologia o nazwie Złota Horda to przedsionek prowadzący do sztucznej inteligenci, wykorzystywanej w przemyśle zbrojeniowym.

Źródło: Globalne-Archiwum.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 5, średnia ocena: 4,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o