Siły NATO zabijają więcej afgańskich cywilów niż talibowie

Opublikowano: 27.04.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 71

Jak wynika z najnowszych danych ONZ, siły bezpieczeństwa NATO w Afganistanie w pierwszej części 2019 r. zabiły więcej cywilów niż talibowie i inne grupy terrorystyczne. Dobra nowiną może być natomiast fakt, że liczba ofiar śmiertelnych zmalała w porównaniu z rokiem poprzednim.

Według danych ONZ afgańscy cywile częściej są zabijani przez NATO i prorządowe siły bezpieczeństwa niż przez uzbrojonych bojowników. Po raz pierwszy doszło do sytuacji, by teoretycznie pokojowo nastawieni żołnierze strzegący pokoju, byli większym zagrożeniem dla Afgańczyków niż talibowie. W pierwszym kwartale 2019 roku siły prorządowe były odpowiedzialne za śmierć 305 cywilów, podczas gdy terroryści zabili 227 osób.

Głównymi przyczynami zgonów były naloty powietrzne (145 ofiar) i operacje prowadzone przez siły afgańskie (72 ofiar), otrzymujące wsparcie ze strony Stanów Zjednoczonych. Kobiety i dzieci stanowiły połowę ofiar śmiertelnych operacji lotniczych, a za większość z nich odpowiedzialne były właśnie siły międzynarodowe. Ogółem śmierć poniosło 581 cywilów, co i tak oznacza 23% spadek liczby ofiar w porównaniu do pierwszego kwartału 2018 roku.

Misja Wsparcia Narodów Zjednoczonych w Afganistanie (UNAMA) w środę opublikowała swoje sprawozdanie, wzywając siły bezpieczeństwa do przeprowadzenia śledztwa: “UNAMA wzywa zarówno afgańskie narodowe siły bezpieczeństwa, jak i międzynarodowe siły zbrojne do prowadzenia dochodzeń w sprawie domniemanych ofiar wśród ludności cywilnej oraz publikowania wyników tych ustaleń i wypłacania odszkodowań rodzinom zmarłych.”

UNAMA dodała, że niektóre z sił międzynarodowych przebywających w Afganistanie wydają się działać bezkarnie. Można się domyślić, że chodziło tu w szczególności o jednostki amerykańskie, które znacznie zwiększyły tempo bombardowania w związku z decyzją prezydenta Donalda Trumpa w 2017 roku. Kilka narodów zapewnia wsparcie logistyczne lub techniczne, lecz to właśnie amerykańskie samoloty wyrządzają najwięcej szkód wśród cywilów.

Autorstwo: ZychMan
Na podstawie: DW.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o