Siły NATO zabijają więcej afgańskich cywilów niż talibowie

Opublikowano: 27.04.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 420

Jak wynika z najnowszych danych ONZ, siły bezpieczeństwa NATO w Afganistanie w pierwszej części 2019 r. zabiły więcej cywilów niż talibowie i inne grupy terrorystyczne. Dobra nowiną może być natomiast fakt, że liczba ofiar śmiertelnych zmalała w porównaniu z rokiem poprzednim.

Według danych ONZ afgańscy cywile częściej są zabijani przez NATO i prorządowe siły bezpieczeństwa niż przez uzbrojonych bojowników. Po raz pierwszy doszło do sytuacji, by teoretycznie pokojowo nastawieni żołnierze strzegący pokoju, byli większym zagrożeniem dla Afgańczyków niż talibowie. W pierwszym kwartale 2019 roku siły prorządowe były odpowiedzialne za śmierć 305 cywilów, podczas gdy terroryści zabili 227 osób.

Głównymi przyczynami zgonów były naloty powietrzne (145 ofiar) i operacje prowadzone przez siły afgańskie (72 ofiar), otrzymujące wsparcie ze strony Stanów Zjednoczonych. Kobiety i dzieci stanowiły połowę ofiar śmiertelnych operacji lotniczych, a za większość z nich odpowiedzialne były właśnie siły międzynarodowe. Ogółem śmierć poniosło 581 cywilów, co i tak oznacza 23% spadek liczby ofiar w porównaniu do pierwszego kwartału 2018 roku.

Misja Wsparcia Narodów Zjednoczonych w Afganistanie (UNAMA) w środę opublikowała swoje sprawozdanie, wzywając siły bezpieczeństwa do przeprowadzenia śledztwa: “UNAMA wzywa zarówno afgańskie narodowe siły bezpieczeństwa, jak i międzynarodowe siły zbrojne do prowadzenia dochodzeń w sprawie domniemanych ofiar wśród ludności cywilnej oraz publikowania wyników tych ustaleń i wypłacania odszkodowań rodzinom zmarłych.”

UNAMA dodała, że niektóre z sił międzynarodowych przebywających w Afganistanie wydają się działać bezkarnie. Można się domyślić, że chodziło tu w szczególności o jednostki amerykańskie, które znacznie zwiększyły tempo bombardowania w związku z decyzją prezydenta Donalda Trumpa w 2017 roku. Kilka narodów zapewnia wsparcie logistyczne lub techniczne, lecz to właśnie amerykańskie samoloty wyrządzają najwięcej szkód wśród cywilów.

Autorstwo: ZychMan
Na podstawie: DW.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.