Silne trzęsienie ziemi w okolicy Fukushimy

Opublikowano: 13.07.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 321

Jak już podkreślaliśmy wielokrotnie Fukushima Daiichi to nierozwiązywalny problem na dekady, który dodatkowo może się stać super-problemem, jeśli doszłoby do powtórki z 11 marca 2011 roku. Wczoraj doszło tam właśnie do silnego trzęsienia ziemi. Ogłoszono również alarm przed tsunami.

Potężne trzęsienie ziemi klasyfikowane na 6,8 stopni wystąpiło w pobliżu północno-wschodniej Japonii. Jego epicentrum znajdowało się w pobliżu prefektury Fukushima, a hipocentrum zlokalizowane było na głębokości 10 km pod dnem morskim. Ostatecznie instytuty geofizyczne obniżyły jego magnitudę do 6,5 stopni.

Władze japońskie ogłosiły zagrożenie przed tsunami, a z elektrowni w Fukushimie ewakuowano cały personel. Ostatecznie fale rzeczywiście nadeszły, ale na szczeście miały tylko około 20 cm wysokości. Tsunami dotarło między innymi do prefektury Miyagi, szczególnie dotkniętej wielkimi falami z 2011 roku.

Wstrząsy były też okazją do przetestowania nowego systemu ostrzegania, który już na minutę przed trzęsieniem wysłał na wszystkie urządzenia mobilne stosowne ostrzeżenia. W sumie drżenie o różnej intensywności było odczuwalne aż w 24 prefekturach.

W zasięgu oddziaływania wstrząsów, oprócz Fukushimy, znajdowała się też elektrownia atomowa Onagawa, ale nie ma doniesień o tym, aby doszło tam do jakichkolwiek nieprawidłowości. Przedstawiciele lokalnych władz podkreślają jednak, że jest jeszcze za wcześnie na podanie oficjalnego bilansu strat i ewentualnych poszkodowanych na skutek ostatnich zjawisk sejsmicznych.

Tymczasem wokół elektrowni atomowej Fukushima-1 budowana jest podziemna lodowa ściana – informują lokalne media. Budowla ta ma na celu zatrzymanie rozprzestrzeniania się radioaktywnej wody. Zgodnie z planem ponad 1500 rur zostanie umieszczonych głęboko pod ziemią wokół reaktorów elektrowni. Przepływała będzie przez nie substancja, która zamrozi glebę i stworzy swoistą barierę. Będzie ona blokować radioaktywną wodę. Władze Japonii przeznaczą na realizację tego projektu 320 milionów dolarów z budżetu państwa.

Autorstwo: admin ZnZ (akapity 1-5), redakcja GR (6)
Źródła: Zmiany na Ziemi, Głos Rosji
Kompilacja 2 wiadomości na potrzeby “Wolnych Mediów”


TAGI: , , , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Szaman 13.07.2014 13:14

    Więcej elektrowni ! więcej elektrowni! zgładźmy cały swait! niech pozostanie jedynie radioaktywny ślad!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.